دستگاه تصفیه آبی که خریداری میکنید چه مشخصاتی باید داشته باشد؟

مهمترین املاحی که باید از آب حذف گردد نیترات و نیتریت میباشد،که برای حذف این دو پارامتر بایستی از روش اسمز معکوس(Revers Osmosis) استفاده شود. روش های دیگر مثل uf،تبادل یونی و… یا در حذف این دو املاح تأثیری ندارند یا درصد کمی از آن را حذف میکنند،اما دستگاهای این مرکز توسط آزمایشگاه معتمد محیط زیست تست شده و نیترات ۴۵ میلی گرمی بعد از تصفیه به کمتر از ۲میلی گرم در لیتر رسیده است. برای خرید دستگاه به نکات مهمی که باید توجه کرد عبارتست از:

۱- آیا میزان ذخیره مخزن مهم است؟

در دستگاهای تصفیه آب خانگی با روش اسمز معکوس مخزن ذخیره آب وجود دارد که کوچکترین آنها ۶لیتریو بزرگترین آنها ۱۹ لیتری می باشد. یکبرداشت غلط به وجود آمده که مخزن اگر کوچکتر باشد بهتر است.زیرا ماند  آب در آن کمتر اتفاق می افتد و همیشه آب تازه در مخزن وجود خواهد داشت.به سه دلیل این استنباط غلط است:

  1. کوچکترین مخزن که ۶ لیتری است و میزان ذخیره ی آن ۳ لیتری میباشد به ندرت اتفاق می افتد که کل ۳ لیتر توسط مصرف کننده به یکباره استفاده شود.بنابراین بالای ۹۸% همیشه مقداری از آبی که قبلا ذخیره شده در مخزن باقی میماند.
  2. این مخازن از بهترین کیفیت ساخته شده و تآییدیه NSF  آمریکا را دارند و آنتی باکتریال هستند. در ضمن آب کاملا تصفیه شده که عاری از املاح آلی ، غیر آلی و میکروبی می باشد در آن ذخیره می گردد.
  3. همانطور که در استدلال اول گفته شده همیشه مقداری از آبی که قبلا تصفیه شده در مخزن باقی میماند و آب به دلیل خاصیت اسمزی که دارد به محض ورود آب جدید به مخزن تمامی املاح(اگر در مخزن وجود داشته باشد) با آب جدید تبادل صورت گرفته و بالانس می شود.

۲-آیا مخزن بزرگتر مزیتی دارد؟

بزرگترین مخزن خانگی که ۱۹ لیتری است و ظرفیت ذخیره ۹ لیتر آب را در خود دارد برای خانواده هایی که پر جمعیت هستند یا از آب دستگاه  تصفیه آب تمایل دارند برای شستشوی سبزیجات و میوه ها،آبکشی غذاهایی به مانند برنج،ماکارنی،تهیه خورشت و… یا تمایل دارند در مهمانی ها به دلیل اینکه جمعیت بالایی دارد ، حتما از آب دستگاه استفاده شود بهتر است از دستگاه هایی را خریداری کنند که مخزن بزرگتری دارد بنابرلین بنا به میزان مصرف بایستی انتخاب شود و مخازن ۶،۸،۱۲،۱۶،۱۸،۱۹ لیتری هستند که ۶،۱۲،۱۶،۱۹ لیتری بیشتر در بازار موجود میباشد و طرفدارای بیشتری دارد.

۳- آیا دستگاهایی که مخزن دخیره ندارند تصفیه مناسب انجام می دهند؟

خیر،برای آبی که میزان نیترات و نیتریت آن بالاست مناسب نیست همانطور که قبلا گفته شد تنها روش تصفیه ای که می تواند این دو پارامتر را به خوبی حدف کند اسمز معکوس (Revens Osmosis9) می باشد و سایر روشها ی تصفیه در حذف اینگونه املاح یا موثر نیستند یا تاثیر کمتری دارند. یکی دیگر از نشانه های سیستم تصفیه اسمز معکوس حدف کربنات از آب میباشد که سماور باکتری ها رسوب نمی بندند اما سیستم هایی که مخزن ذخیره ندارند چون در حذف  کربنات ضعیف هستند بنابراین کتری مصرف کننده همچنان رسوب می بندد.