0 تا 100 دستگاه تصفیه آب خانگی (+نحوه کار و بررسی انواع آن‌ها)

دستگاه تصفیه آب

همه افرادی که در منزل یا محیط کار خود با مشکل کیفیت آب دست و پنجه نرم می‌کنند، معمولاً سعی می‌کنند با خرید دستگاه تصفیه آب و یا تعویض فیلتر تصفیه آب خود این مشکل کیفی را حل کنند. دستگاه‌های تصفیه آبی که در بازار موجود هستند، می‌توانند برای حل مشکل کیفیت آب کاملاً کارآمد باشند.

این دستگاه‌ها شباهت‌های زیادی با یکدیگر داشته و روش‌های فیلتراسیون نسبتاً مشابهی هم دارند که به مصرف کنندگان کمک می‌کنند از آب باکیفیت لذت ببرند. این دستگاه‌ها با کمک فیلترهای تصفیه آب خانگی به کار برده شده در دستگاه اقدام به پاکسازی آب می‌کنند.

به عنوان مثال برخی از دستگاه‌های تصفیه آب علاوه بر بهبود کیفیت آب، می‌توانند طعم و مزه آب را بهتر کنند یا برخی تنها به پاکسازی مواد شیمیایی و میکروب‌ها از سطح آب می‌پردازند.

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی که این روزها رواج زیادی پیدا کرده اند با انجام عملیات چند مرحله ای اسمز معکوس اقدام به پاکسازی آب می‌کنند. این دستگاه‌ها که نسبت به دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی، فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند با توجه به نوع و تعداد مراحل از نظر کارایی و کیفیت عملکرد با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند.

در این مطلب سعی می‌کنیم به صورت جامع و کامل راجع به تمامی دستگاه‌های تصفیه آب، نحوه عملکرد آن‌ها، شیوه سرویس دوره ای آن‌ها و … به شما کمک کنیم که در این راستا اطلاعات ارزشمندی کسب کنید. با ما همراه باشید.

سؤالات بیشتری دارید؟ کاملا رایگان شما را راهنمایی می‌کنیم!

دسته بندی دستگاه‌های تصفیه آب بر اساس تکنولوژی

اگر برای خرید تصفیه آب به بازار مراجعه کنید، متوجه می‌شوید که این دستگاه‌ها دارای تکنولوژی‌ها و فناوری‌های متعدیی هستند و شما می‌توانید بر اساس میزان بودجه و کارایی مدنظر خود، یک نوع از این دستگاه‌ها را خریداری کنید. برخی از رایج‌ترین فناوری‌های موجود در دستگاه‌های تصفیه آب عبارت اند از:

 • تصفیه آب خانگی مجهز به فناوری اسمز معکوس یا RO
 • تصفیه آب خانگی مجهز به فناوری اولترا فیلتراسیون یا UF
 • تصفیه آب خانگی با دقت بالای 1 میکرون

در ادامه سعی می‌کنیم هر کدام از این دستگاه‌ها با این فناوری‌ها را بررسی کنیم:

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی RO (اسمز معکوس)

تصفیه آب ایزیول

یکی از بهترین انواع دستگاه‌های تصفیه آب خانگی که می‌توانید برای منزل خود تهیه کنید، دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس است. این دستگاه که در میان دستگاه‌های مشابه خود دارای بالاترین دقت ممکن در تصفیه آب است، می‌تواند فشار زیادی ایجاد کند.

این دستگاه نحوه عملکرد بسیار جذابی دارد. به عنوان مثال در این دستگاه آب با فشار ایجاد شده توسط یک پمپ کوچک از فیلتر ممبران عبور می‌کند. در فیلتر ممبران منافذ به کوچکی 0.0001 (یک ده هزارم!) میکرون وجود دارد.

در واقع اندازه این منافذ باعث می‌شود که تنها ماده ای که قابلیت عبور را داشته باشد، مولکول آب باشد. مولکول آب با اندازه کوچک خود قابلیت خارج شدن از این منافذ را دارد. شما می‌توانید در پایان و در هنگام مشاهده خروجی متوجه شوید که اب زلال و بدون هر نوع ماده محلول و آلودگی بدست آمده است.

سیستم‌های اسمز معکوس کلیه جامدات محلول در آب مثل نمک، کلسیم، منیزیم و … را از آب حذف کنند. بر اساس تحقیقات انجام شده، دقت فیلتر ممبران و فناوری اسمز معکوس در تصفیه آب در حدود 98 تا 99 درصد است.

در واقع اگر آب تصفیه شده خروجی از این فیلتر تقریباً خالص و بدون هیچ گونه املاح باشد، می‌تواند در طول دراز مدت برای سلامتی مضر باشد. شاید برای شما هم جالب باشد که به همین دلیل در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی با اضافه کردن یک فیلتر تحت عنوان مینرال بعد از فیلتر ممبران، املاح مفیدی مثل کلسین و منیزیم را در حد مناسب و استاندارد به آب اضافه می‌کنند.

در واقع با اضافه شدن این املاح مفید به اندازه کاربردی در دستگاه، می‌تواند باعث شود که تاثیر بد و مزه تلخی آب به صورت کامل تصفیه شده و از بین برود. دستگاه‌های که مجهز به شیر میکس هستند با ترکیب مجدد قسمتی از املاح طبیعی آب به آبی که از دستگاه تصفیه می‌خواهد خارج شود، میزان املاح آب را به حدود 200 پی پی ام تنظیم می‌کنند. 200 ppm در واقع بهترین و ایده آل ترین استاندارد اندازه املاح موجود در آب آشامیدنی است.

با دستگاه تصفیه آبی که مجهز به فیلتر مینرال و شیر میکس باشد، می‌توانید این انتظار را داشته باشید که ضمن داشتن آبی سالم با بالاترین کیفیت از نظر سلامتی، آبی مناسب از نظر میزان املاح مفیدی مثل کلسیم، منزیم و پتاسیم را دریافت می‌کنید.

چه فیلترهایی در دستگاه‌های تصفیه آب RO مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

برای خرید تصفیه آب با فناوری RO می‌توانید در نظر داشته باشید که 6 مرحله تا 8 مرحله عبور از فیلتراسیون می‌تواند در پیش روی آب وارد شده به دستگاه باشد. در ادامه هر یک از این مراحل را به صورت کامل باز می‌کنیم:

مرحله اول: فیلتر الیافی (PP)

فیلتر الیافی از جنس پلی پروپیلن (PP) است که از آن می‌توانید برای حذف رسوب گل و لای، شن، لجن و مواد جامد معلق استفاده کنید. فیلتر الیافی معمولاً منافذی با قطر 1 تا 5 میکرون داشته و به عنوان فیلتر پیش تصفیه در دستگاه‌های تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در واقع این فیلتر به عنوان یکی از مراحل دستگاه‌های تصفیه آب با تکنولوژی اسمز معکوس چند مرحله ای شناخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. فیلترهای پلی پروپیلن بر اساس میزان مصرف آب هر دو تا سه ماه یک بار باید کاملاً تعویض شوند. یکی از راه‌های تشخیص زمان تعویض فیلتر الیافی تغییر رنگ آن به کرمی یا قهوه ای است.

مرحله دوم: فیلتر کربن گرانول (UDF)

یکی دیگر از فیلترهای مورد استفاده در دستگاه‌های تصفیه آب نقش مهمی هم دارد، فیلتر کربن فعال یا کربن گرانول است که دارای 2 خاصیت جذب سطحی است. در این فیلتر شاهد این هستیم که می‌توانیم کلر، گازهای شیمیایی محلول در آب، مواد آلی شیمیایی، مشتقات کلر مانند تری هالو متان‌ها، آفت کش‌ها، بو و طعم نامطبوع را به بهترین شکل ممکن از آب حذف کنیم.

باید دقت داشته باشید که کلر علاوه بر ضررهایی که برای سلامتی می‌تواند داشته باشد، می‌تواند به فیلتر ممبران هم آسیب وارد کرده و مانع عملکرد صحیح آن در هنگام تصفیه آب شود.

مرحله سوم: فیلتر کربن فعال بلاک (CTO)

یکی دیگر از فیلترهایی که از جنس کربن فعال در دستگاه تصفیه آب با فناوری RO موجود است، فیلتر کربن فعال بلاک است. این فیلتر که دارای پایه گیاهی بوده به صورت یک تکه و فشرده ساخته می‌شود. این فیلتر به عنوان تکمیل کننده فرایند تصفیه در مرحله دوم، اما با قدرت بیشتر شناخته می‌شود.

وظیفه فیلتر CTO حذف کربن آلی، ترکیبات آلی محلول، فلزات سنگین، کلر آزاد، آلودگی‌های ارگانیک، طعم و بوی نامطبوع آب و هر ذره دیگری که از فیلتر قبلی عبور کرده است! ما با کمک این فیلتر در واقع تضمین می‌کنیم که آبی که می‌خواهد به فیلتر ممبران برسد، کاملاً از هرگونه آلودگی عاری است.

فیلترهای کربنی که در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند، بر اساس میزان مصرف و کیفیت آب ورودی که به آن‌ها وارد شده، تعویض می‌شوند. در واقع بر اساس مدت زمانی که از دستگاه استفاده کرده اید و میزان مصرف خود، باید برای تعویض این فیلتر به صورت منظم اقدام کنید. بر اساس میانگین، معمولاً هر 6 ماه یکبار نیاز به تعویض این فیلتر دارید.

 

مرحله چهارم: فیلتر ممبران اسمز معکوس

نام این دستگاه‌های تصفیه آب خانگی به علت وجود این فیلتر، این چنین نام گذاری شده است. این فیلتر که از جنس پلی آمید است در برابر فشار و PHهای مختلف آب مقاومت بالایی دارد. این فیلتر در جداسازی آلاینده‌های غیر آلی محلول در آب مثل املاح معدنی و اکثر مواد شیمیایی مضر به جز مواد آلی فرار و کلر و حلال‌ها و بعضی کودها می‌تواند تا حتی بیش از 98 درصد، بازدهی داشته باشد. ممبران اسمز معکوس خالص‌ترین و سالم‌ترین آب را برای شما می‌تواند در برابر سایر فیلترهای موجود تولید کند.

آبی که به عنوان خروجی از این فیلتر عبور می‌کند، دارای پایین‌ترین میزان TDS است. باید دقت داشته باشید که فیلتراسیون بسیار موثر و منافذ بسیار ریز این فیلترُ می‌تواند باعث سرعت پایین تصفیه آب شود. به همین خاطر است که همیشه یک مخزن ذخیره آب همراه این دستگاه‌ها وجود دارد که معمولاً در هنگام نیاز ابتدا از این مخزن خارج می‌شود تا فردی که می‌خواهد از دستگاه استفاده کند، معطل تصفیه آب نشود!

اسمز معکوس به عنوان یکی از بهترین تکنولوژی‌های تصفیه آب شناخته می‌شود و برای حذف املاح معدنی و انواع مواد آلاینده ریز کاملاً به شکل ایده آل عمل می‌کند، اما بر روی مواد آلی مثل کلر و آلاینده‌های ارگانیک آب شهر تاثیر زیادی ندارد. دقت کنید که ممبران به کلر موجود در آب حساسیت زیادی داشته و می‌تواند در این راستا عملکرد خوبی داشته باشد.

همانطور که اشاره کردیم، برای این که دستگاه و فیلتر ممبران دچار مشکل نشود از یک فیلتر تحت عنوان پیش تصفیه برای حذف کلر استفاده می شود. البته اگر فیلتر مجهز به سلف واش باشد 2 تا 3 سال می‌تواند دوام داشته باشد.

مرحله  پنجم: فیلتر پست کربن

همانطور که گفتیم دستگاه‌های تصفیه آب خانگی مثل اسمز به دلیل فرایند تصفیه بسیار کند، آب را به صورت قطره ای از خود خارج کرده و در داخل یک مخزن ذخیره آب، جمع آوری می‌کنند. برای جلوگیری از ایجاد طعم و بوی احتمالی ناشی از راکد ماندن آب در مخزن از یک فیلتر کربن خطی با عنوان پست کربن در دستگاه‌های تصفیه آب کمک گرفته می‌شود.

دقت کنید که در ساخت تانک‌های ذخیره آب با برندهای معتبر مثل تانک پک از تیوپ‌های ضد باکتری استفاده شده است که تاثیر تانک بر آب در مدت زمان نگهداری را به کمترین میزان ممکن می‌رساند.

مرحله ششم: فیلتر مینرال

دقت داشته باشید که فیلتر ممبران اسمز معکوس می‌تواند تمام مواد مضر و غیر مضر را از آب به راحتی حذف کند. نوشیدن آب خالص در دراز مدت برای سلامتی مضر است و اندکی طعم تلخی را می‌تواند به همراه داشته باشد. به همین دلیل بعد از عبور آب از ممبران مجدداً املاح معدنی مثل کلسیم، منیزیم و سدیم در حد لازم از طریق شیر میکس و فیلتر مینرال به آن اضافه شده است تا تاثیرات منفی آب تصفیه شده صد در صد خالص را به صورت کامل از بین ببرد و یک PH ایده آل را برای آب آشامیدنی به همراه داشته باشد.

اگر از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی استفاده می‌کنید و یا قصد خرید دستگاه تصفیه آب مثل دستگاه‌های اسمز معکوس یا RO را دارید، می‌توانید ضمن اطمینان از کیفیت بالای آب مصرفی، هیچ نگرانی از بابت کمبود املاح مفید و ضروری بدن مثل کلسیم، منیزیم و پتاسیم نداشته باشید.

مرحله هفتم: فیلتر قلیایی

یکی دیگر از فیلترهایی که به عنوان یک امکان اضافی برای قلیایی یا هیدروژنه کردن آب بوده، اما برای تصفیه آب به صورت کامل ضروری محسوب نمی‌شود، فیلتر قلیایی است. PH آب قلیایی بین 7 تا 8 است و می‌تواند نسبت به آب خنثی یا اسیدی، خاصیت‌های سلامتی مختلفی را برای بدن به همراه داشته باشد.

مدنظر بگیرید که باید فیلتر قلیایی دستگاه تصفیه آب خانگی خود را پس از 6 ماه تا 1 سال بسته به میزان استفاهد از دستگاه، تعویض کنید.

مرحله هشتم: فیلتر یووی

اگر می‌خواهید اطمینان خاطر داشته باشید که هیچ میکروبی در آب وجود ندارد، می‌توانید از فیلتر یووی استفاده کنید. فیلتر یووی همیشه یک آپشن در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی بوده و می‌تواند با کمک لامپ اشعه فرابنفش برای کشتن میکروب‌های آب اقدام کند.

این مرحله بیشتر جنبه حفاظتی از آب در برابر میکروارگانسیم ها دارد. این سیستم نمی‌تواند به صورت کامل برای تصفیه آب استفاده شود، اما در کنار سایر فیلترهای آب می‌تواند مفید باشد. دقت کنید که سیستم یووی همیشه یک سیستم فیلتراسیون برای حذف مواد جامد معلق، آلاینده‌های محلول شیمایی، آلی و لاشه‌های میکروب است.

در این رابطه اگر هنوز هم سوال دارید و یا حتی دچار شک هستید، بهتر است که با یک کارشناش خرید دستگاه تصفیه آب صحبت کرده و از او در این رابطه کمک بگیرید.

با مشاوره رایگان به پاسخ تمامی سؤالات خود می‌رسید.

دستگاه‌های تصفیه آب اولترا فیلتراسیون یا UF به زبان ساده!

یکی دیگر از فناوری‌هایی که در دستگاه تصفیه آب می‌تواند به کار رفته باشد، فیلتر UF است. این فیلتر از نظر ساختار، شباهت بالایی با فیلتر RO یا ممبران دارد. منافذ فیلترهای UF در حد 0.01  است. این موضوع در حالی است که قطر منافذ فیلترهای ممبران در حد 0.001 بوده و برخلاف اسمز معکوس که برای انجام فعالیت خود نیاز به جریان برق دارد، از فشار هیدروستاتیک برای عبور دادن آب کمک می‌گیرد و هیچ نیازی به پمپ ندارد.

این دستگاه‌ها برای آب‌هایی مناسب هستند که میزان سختی آن‌ها در محدوده استاندارد است. در واقع اگر بخواهید از دستگاه‌های تصفیه آب با فناوری UF برای تصفیه آب‌هایی استفاده کنید که در آن مواد معلق در آب از حد مجاز بیشتر هستند، حتماً باید عواملی مثل ویروس، باکتری‌ها و انگل‌ها را در نظر بگیرید.

فیلتر یو اف توانایی حذف هیچ گونه ماده محلولی مثل نمک را از آب ندارد. در واقع اگر آب ورودی دستگاه شما طعم شوری داشته باشد، استفاده از دستگاه تصفیه یو اف گزینه مناسبی برای شما نیست. با این حال منافذ ریز مثل 0.01 تا 0.02 میکرون فیلتر یو اف برای حذف ذرات معلف و حتی تمامی میکرو ارگانیزم های باکتری و انگلی می‌توانند عملکرد مناسبی را به نمایش بگذارند. دقت کنید که در صورت استفاده از این فیلتر، املاح معدنی مفید آب باقی می‌مانند.

دقت داشته باشید که این فیلتر هنگامی که با فیلتر ممبران اسمز معکوس مورد مقایسه قرار می‌گیرد، ویژگی مثل مقاومت در برابر کلر در آن شدت می‌گیرد. در واقع اگر برای تصفیه آب خانگی می‌خواهید از آن استفاده کنید، باید دقت کنید که فیلتر کربنی مناسب است.

شما می‌توانید برای تهیه آب آشامیدنی مطلوب از این فیلتر در کنار فیلترهایی مثل الیافی، کربن فعال و … استفاده کنید. البته با توجه به برندی که قصد خرید محصولات را از آن دارید، این موضوع می‌تواند متفاوت باشد. وجود یک کارشناس در این حوزه می‌تواند به شما کمک کند.

دستگاه‌های تصفیه آب با دقت بالای 5 میکرون را بشناسید!

تصفیه آب

دستگاه‌های تصفیه آب دیگری وجود دارند که معمولاً 1 تا 3 مرحله برای تصفیه آب دارند. این دستگاه‌ها به صورتی هستند که قادرند ذرات معلق با اندازه بالای 5 میکرون را از آب جدا کنند. این دستگاه‌ها با این قابلیت و میزان دقت قادر به حذف شن‌های ریز، ذرات معلق موجود در لوله‌ها مثل زنگ آهن و حتی تخم و لارو حشرات می‌کنند.

اگر این دستگاه‌ها به فیلترهایی مثل کربن مجهز باشند، قابلیت این را دارند که تا حد زیادی مواد شیمیایی آب مثل فلزات سنگین، بو، رنگ و طعم و تا حد کمی باکتری‌ها را از آن حذف کنند.

دقت داشته باشید که هرچقدر اندازه منافذ فیلترها کوچک‌تر باشد، آلاینده‌های ریزتری را می‌تواند از آب جداسازی کند. اگر منافذ فیلتر 1 میکرون و یا حتی کوچک‌تر از این اندازه باشد، این احتمال وجود دارد که هر نوع آلاینده ای که را که بزرگ‌تر از 1 میکرون است مثل انگل کریپتوسپوریدیوم را جدا سازی کند. (دقت داشته باشید که انگل کریپتوسپوریدیوم در فرایند کلر زنی برای تصفیه آب شهری قابل حذف شدن و از بین رفتن نیست!)

مدنظر بگیرید که اگر سایر منافذهای موجود در فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی با دقت 5 میکرون را بخواهیم بررسی کنیم، می‌توانیم مدنظر بگیریم که با میانگین یک میکرون امکان از بین بردن این آلاینده‌ها  وجود دارد. در این رابطه در دفترچه راهنماهای محصولات و صفحات توضیح محصول، معمولاً اطلاعات کامل و جامعی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید.

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی در کجا نصب می‌شوند؟

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی مثل POE برای فیلتراسیون کل آب ورودی به ساختمان و سیستم‌های تصفیه آب خانگی POU برای تصفیه آب مصرفی در محل حمام، ماشین ظرفشویی، آشپزخانه، آب آشامیدنی و … استفاده می‌شوند. در واقع با توجه به نوع دستگاه، می‌توان محل نصب آن در منزل یا ساختمان متفاوت باشد.

دسته بندی دستگاه‌های تصفیه آب خانگی با توجه به موقعیت قرارگیری آن‌ها در منزل

این دستگاه‌ها می‌توانند از این بابت به 2 شکل زیر دسته بندی شوند:

دستگاه‌های تصفیه آب بیسیک (با تکنولوژی‌های قدیمی)

پارچ آب که در واقع تشکیل شده از یک فیلتر کربنی یا یک فیلتر میکس مدیا مثل فیلتر الیافی و کربن فعال است، می‌تواند جامد معلق، زنگ، شن و ماسه، کلر و مشتقات آن، چربی و حتی بوی نامطبوع آب را به صورت کامل حذف کند و حتی در درون یخچال استفاده شود.

دستگاه‌های تصفیه آب سرشیری در واقع فیلترهای کربنی هستند که قبل از شیر آب قرار می‌گیرند و می‌توانند کلر و مشتقات آن، چربی و بوی نامطبوع را از آب حذف کنند. نوع دیگری هم از این دستگاه‌ها وجود دارد و آن هم دستگاه تصفیه آب یک مرحله ای کلمنی رومیزی است که می‌تواند آب مورد نیاز ما را برای مدت زمان طولانی و به شکل‌های مختلف، تامین کند.

در این میان نباید دستگاه‌های تصفیه آب یک مرحله ای زیر سینکی را هم فراموش کرد. این دستگاه‌ها از یک فیلتر میکس مدیا (فیلتر الیافی + کربن فعال) تشکیل شده اند و می‌توانند انواع مواد جامد معلق، زنگ، شن، ماسه، کلر و مشتقات آن را از آب به صورت کامل پاک کنند و یک خروجی با کیفیت را ارائه دهند.

دستگاه‌های تصفیه آب پیشرفته

 

دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی
دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی

دقت کنید که هیچ نوع دستگاه فیلتراسیون یک مرحله ای وجود ندارد که قادر باشد، تمام آلاینده‌ها را از آب حذف کند. بنابراین ما شاهد تولید دستگاه‌های نسل جدید تصفیه آب هستیم که نسبت به گذشته در این حوزه بسیار پیشرفته‌تر شده اند. دستگاه‌هایی که معمولاً حجم بیشتری را نسبت به سیستم‌های تک مرحله ای اشغال می‌کنند، اما اطمینان به قابلیت پاکسازی آن‌ها عاقلانه‌تر است.

دستگاه‌های تصفیه آب چند مرحله ای و پیشرفته می‌توانند رومیزی باشند. این نوع از دستگاه‌های پاک کننده آب 3 مرحله یا  تعداد بیشتری فیلتر دارند. این دستگاه‌ها می‌توانند برای کسانی که در خانه خود فضای کافی برای قراردادن دستگاه‌های پیشرفته تصفیه آب ندارند، مناسب باشد.

نوع دیگری از دستگاه‌های تصفیه آب پیشرفته که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، دستگاه‌های تصفیه آب زیر سینکی پیشرفته هستند که بدون اشغال فضای زیادی می‌توانند، آب را پاکسازی کنند. این دستگاه‌ها می‌توانند سه مرحله یا بیشتر در فرایند تصفیه انجام دهند.

دستگاه‌های تصفیه آب زیر سینکی پایه دار، نوع دیگری از دستگاه‌های پاکسازی آب هستند که با مدل‌های بدون پایه از نظر کیفیت و کارایی تشابه زیادی دارند، اما باید بدانید که این نوع از دستگاه‌های تصفیه  آب را راحت‌تر می‌توانید جابجا کنید و در مکان‌های دیگر نصب کنید.

سیستم پاک کننده آب جاذبه ای هم مدل دیگری است که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این مدل از دستگاه‌ها دارای فیلتراسیون چند مرحله ای بوده و برای مصرف در مکان‌های غیر از خانه، می‌تواند کاربرد زیادی داشته باشد. معمولاً افرادی که زیاد سفر می‌کنند از این مدل‌ها بیشتر استفاده می‌کنند.

شما می‌توانید با توجه به نیاز خود و منابعی که دارید، انتخاب کنید که چه نوع مدل‌های پاک کننده آبی می‌تواند برای شما مفیدتر باشد. در ادامه سعی می‌کنیم برای شفاف سازی بیشتر در این حوزه برای شما چندین مدل از این دستگاه‌های پیشرفته را بررسی کنیم:

دستگاه‌های پاک کننده آب مجهز به فیلتر ممبران RO

یکی از دستگاه‌های پاک کننده آبی که می‌توانید برای خانه خود تهیه کنید، دستگاه تصفیه آب مجهز به فیلتر ممبران است که از آن به عنوان اسمز معکوس ممبران یاد می‌کنیم. شما می‌توانید از این پاک کننده آب برای آب‌هایی که املاح زیادی دارند و یا آلاینده‌هایی مثل آرسنیک، نیترات و … دارند، استفاده کنید و اطمینان داشته باشید که این دستگاه قادر به حذف تمامی محلولات جامد در آب و یا اصطلاحاً سختی آب است.

اگر در منطقه ای زندگی می‌کنید که آب آن شور بوده و یا حاوی مواد مضر برای سلامتی مثل آرسینیک و نیترات است، می‌توانید از دستگاه‌های تصفیه آب مختلفی مثل ممبران استفاده کنید و دیگر در این زمینه به مشکلی برخورد نکنید.

دستگاه تصفیه آب مجهز به فیلتر UF

همانطور که اشاره کردیم، یکی از بهترین مدل‌های دستگاه تصفیه آب که می‌توانید آن را خریداری و در خانه از آن استفاده کنید، دستگاه تصفیه آب UF است. این دستگاه که نسبت به پاک کننده‌های آب با فناوری RO دقت کمتری دارد، می‌تواند برای پاکسازی آبی که سختی مناسبی مثل 100-200 ppm دارد، مناسب به نظر برسد.

حقیقت این است که این محصول تنها برای از بین بردن موادی مثل شن‌ها، رنگ، گل، باکتری و ویروس‌ها کاربرد دارد. به بیان دیگر این محصول قادر است که هر ماده ای قطر آن بالاتر از 0.01 میکرون باشد را در درون آب از بین ببرد.

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی پیشرفته سه فیلتره

نوع دیگری از دستگاه‌های پاک کننده آب خانگی که می‌توانید از آن استفاده کنید، دستگاه‌های تصفیه آب خانگی سه فیلتره با دقت فیلتراسیون بالای 1 میکرون هستند. این دستگاه‌ها تنها برای آب‌هایی مناسب هستند که ذرات معلق درون آن‌ها قطر زیادی داشته باشند.

به عنوان مثال این دستگاه‌های سه فیلتره قادر به پاکسازی ذرات معلقی مانند ماسه ریز آلوده در اب است. این دستگاه‌های تصفیه کننده اگر مجهز به فیلترهای کربنی باشند، می‌توانند به حذف نسبی مواد شیمیایی مثل کودهای شیمایی و فلزات سنگین بپردازند.

برای این که بهتر متوجه کارایی این دستگاه‌ها شوید، خوب است در نظر بگیرید که اگر آب منطقه شما نرم و با کیفیت بالایی باشد، شما به سیستم اسمز معکوس ممبران نیاز ندارید و تنها استفاده از همین دستگاه ای تصفیه کننده آب به تنهایی می‌تواند برای شما مفید باشد.

شما در هر منطقه ای که باشید، کیفیت آب آن مشخص است. شما می‌توانید با کمک کارشناسان و افراد حرفه ای در این حوزه اقدام به شناسایی بهترین پاک کننده آب برای خانه خود کرده و در این رابطه تصمیم گیری کنید.

شاید برایتان جالب باشد که در بعضی مواقع تنها خرید فیلتر تصفیه آب یخچال، می‌تواند به شما آب باکیفیت را هدیه دهد. اهمیت مشاوره و کمک گرفتن از یک کارشناس خبره در اینجا کاملاً مشهود است.

با مشاوره رایگان به پاسخ تمامی سؤالات خود می‌رسید.

خرید دستگاه تصفیه آب مطابق با نیاز شما

همانطور که از ابتدای مطلب متوجه شدید، انواع مختلفی از دستگاه‌های تصفیه آب وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید. شما با توجه به نیاز خود و منابع مالیتان می‌توانید یکی از این دستگاه‌ها و برندها را خریداری کرده و از آن استفاده کنید.

اگر فکر می‌کنید که به تنهایی برای خرید این دستگاه‌ها گیج خواهید شد و نیاز به یک راهنما دارید، ادامه این مطلب را با دقت بیشتری مطالعه کنید چرا که در آن اطلاعات لازم و ضروری برای خرید دستگاه تصفیه آب به شما ارائه می‌کنیم که می‌توانید از آن استفاده کنید:

دلیل خرید دستگاه تصفیه آب برای شما چیست؟

چرا می‌خواهید دستگاه تصفیه آب خریداری کنید؟ شما باید فکر کنید که دلیل خرید دستگاه تصفیه آب برای منزل شما چیست؟ خیلی از مردم عادی هنگامی که صحبت از دستگاه پاک کننده و تصفیه کننده آب می‌شود، دلیل نیاز خود به این وسیله را مزه بد آب می‌دانند و یا برخی دیگر بیان می‌کنند که می‌خواهند املاح معدنی (که اصطلاحاً به آن سختی آب یا TDS گفته می‌شود!) را کاهش دهند.

مهم نیست برای چه موضوعی قصد خرید دستگاه تصفیه آب را دارید، مهم این است که مشخصاً بدانید هدف شما از خرید این دستگاه چیست. با مشخص کردن هدف خود از خرید دستگاه تصفیه آب که می‌تواند کاهش املاح معدنی اب، از بین بردن بو و مزه بد و یا حتی حذف آلاینده‌های مضر و گل و لای باشد در هنگام خرید از فروشنده، راهنایی بهتری دریافت خواهید کرد.

ناخالصی که می‌خواهید حذف کنید، کدام است؟

مهم‌ترین معیاری که می‌توانید برای خرید دستگاه تصفیه آب اعلام کنید، نوع ناخالصی است که می‌خواهید آن را حذف کنید. اگر در مورد سلامت آب مصرفی خود نگران هستید و یا می‌خواهید بو و مزه بد را حذف کنید، باید در هر صورت دستگاه جداگانه ای خریداری کنید.

شما باید با کمک دستگاه‌های تشخیصی، مواد آلاینده احتمالی آب منطقه خودتان را شناسایی کنید. به عنوان مثال آب لوله کشی شهرهای مختلف ایران دارای موادی مثل کلر و مشتقات آن مانند جیوه، سرب، میکرپلاستیک، آرسنیک، مواد آلی باقی مانده از جانداران در آب، میکروارگانیسیم ها و … است. این مواد با کلر کاملاً از بین نمی‌روند و افرادی که نیاز به نوشیدن آب سالم دارند، باید خودشان در این زمینه دست به کار شوند!

بعد از مشخص کردن نا خالصی که می‌خواهید از آب حذف کنید، می‌توانید در این رابطه از چند نوع فیلتر مختلف که برای پاکسازی آن مواد طراحی شده اند، کمک بگیرید.

در نظر گرفتن قیمت دستگاهی که قصد خرید آن را دارید!

قصد خرید چه دستگاهی را دارید؟ چقدر بودجه برای این کار در نظر گرفته اید؟ آیا برای اینکار پیش بینی‌های لازم را انجام داده اید؟ شما می‌توانید با توجه به میزان بودجه، سبک زندگی و فضای خانه ای که در آن زندگی می‌کنید، یک مدل دستگاه تصفیه کننده آب را خریداری کنید که متناسب با نیاز شما باشد.

انتخاب یک دستگاه پاک کننده آب بر اساس مدل، فناوری و میزان آب مورد نیاز خانواده شما معمولاً انجام می‌شود. به خصوص میزان آب مورد نیاز اهمیت زیادی در انتخاب دستگاه نهایی شما دارد. به عنوان مثال همانطور که گفتیم دستگاه‌های تصفیه کننده آب با فناوری اسمز معکوس ممبران سرعت بسیار پایینی در تصفیه آب دارند و همراه آن‌ها مخزن‌های آب قرارداده می‌شود. مدل‌هایی از این دستگاه که مخزن‌های کوچکی دارند، نمی‌توانند نیازهای یک خانواده که جمعیت آن‌ها از حد نرمال بیشتر است را نمی‌تواند تامین کند و از آن طرف اگر خانواده جمعیت کمی داشته باشد، خرید دستگاه‌های تصفیه کننده با مخزن بزرگ آب باعث دیر خالی شدن مخزن و ماندن آب می‌شود!

این شما هستید که با توجه به نیاز خود و راهنمایی‌های فروشنده می‌توانید بهترین تصمیم را در این رابطه بگیرید که چه دستگاهی مناسب شماست.

تفاوت ظاهری دستگاه‌ها نباید شما را فریب دهد!

دقت کنید که دستگاه‌هایی که قصد خرید آن‌ها را دارید، می‌توانند از لحاظ ظاهری و ساختاری متفاوت باشند. برخی از آن‌ها می‌توانند در زیر سینک قرار بگیرند و یا رومیزی باشند. جدا از این که برخی از آن‌ها زیباتر از بقیه است، عملکرد و نتیجه نهایی که به شما ارائه می‌کنند، با یکدیگر تفاوت چندانی ندارد.

شاید جالب باشد که حتی ظرفیت تولید آب دستگاه‌های زیر سینکی و رومیزی با هم برابر است. دقت داشته باشید که طراحی و شکل ظاهری دستگاه‌های تصفیه  آب رومیزی و زیر سینکی باعث می‌شود که این دستگاه‌ها نسبت به یکدیگر فیلترهای اختصاصی داشته باشند.

توصیه ما به عنوان یکی از فروشندگان دستگاه‌های تصفیه کننده آب خانگی به شما این است که حتماً قبل از خرید دستگاه تصفیه آب از یک نمایندگی معتبر و مجاز که خدمات پشتیبانی خوبی ارائه می‌کند از اختصاصی نبودن فیلترهای یک دستگاه اطمینان حاصل کنید تا در هنگام تعویض فیلترها در زمان مشخص (هر 6 ماه یا 1 سال یکبار!) با مشکل مواجه نشوید!

نگهداری و سرویس دوره‌ای دستگاه خریداری شده را مدنظر قرار دهید

دستگاه تصفیه کننده آبی که قصد خرید آن را دارید، بدون توجه به این که از چه نوع و مدلی هستند، نیاز دارند تا به صورت دوره ای نگهداری و سرویس شوند. برخی از این محصولات نسبت به سایر محصولات موجود ساده‌تر بوده و به همان نسبت فرایند سرویس ساده تری هم دارند.

به عنوان مثال تعویض فیلتر کربنی یا لامپ یووی کار چندان سختی نیست، اما در برخی از مدل‌های این محصولات شما نیاز دارید تا فیلترهای اکسید کننده را بازسازی کنید و یا فیلتر ممبران را در دستگاه‌هایی که از فناوری RO پشتیبانی می‌کنند، تعویض کنید.

ما به شما توصیه می‌کنیم که حتماً قبل از خرید دستگاه راجع به این موضوع که نحوه نگهداری و سرویس آن به چه صورت است، کاملاً تحقیق کنید.

سؤالاتی که باید قبل از خرید دستگاه تصفیه آب از خودتان بپرسید!

اگر می‌خواهید از خرید تصفیه آب راضی باشید و سال‌های سال از آن استفاده کنید، خوب است که قبل از قطعی کردن خرید خود چندین سوال از خود بپرسید. این سوالات به شما در انتخابی بهتر قطعاً کمک می‌کنند:

 • آیا دستگاه تصفیه آبی که قصد خرید آن را دارم از مشتریان مختلف، بازخورد خوبی گرفته است؟
 • آیا شرکت تولید کننده دستگاه تصفیه آب، شرکت معتبری است؟
 • آیا این دستگاه دارای استانداردهای لازم از جهت تصفیه آب هست؟
 • آیا می‌توان به قطعات باکیفیت به کار رفته در دستگاه اعتماد داشت و با خیال راحت آب خارج شده از آن را میل کرد؟
 • آیا دستگاه و قطعات به کار رفته در آن از نظر FdA و NSF دارای تاییده است؟
 • آیا فناوری‌های به کار رفته در این دستگاه به روز و پیشرفته است؟
 • این دستگاه نسبت به سایر مدل‌های مشابه دارای چه امکانات اضافی است؟
 • این دستگاه را نسبت به سایر مدل‌های موجود در بازار چگونه می‌توانید مقایسه کنید؟
 • هزینه خرید این دستگاه نسبت به سایر مدل‌های مشابه چقدر است؟

با پرسیدن این سوالات از خود می‌توانید این اطمینان را داشته باشید که یک دستگاه متناسب با نیاز خود خریداری خواهید کرد.

شیوه تشخیص دستگاه تصفیه آب اورجینال از تقبلی به زبان ساده!

اگر می‌خواهید در هنگام خرید مطمئن باشید که یک دستگاه تصفیه آب اورجینال می‌خرید، بهتر است که شیوه‌های کمک می‌کنند یک دستگاه تصفیه آب اصل از اورجینال را تشخیص دهید را یاد بگیرید:

وزن دستگاه

اولین فاکتوری که می‌تواند به شما در فهمیدن این موضوع که کدام دستگاه تصفیه آب اورجینال بوده و کدام یک تقلبی، وزن است! فیلترهای تقلبی در اغلب موارد دارای وزن‌های کمتری نسبت به فیلترهای اصلی هستند چرا که فاقد مقادیر کافی کربن و سایر مواد تشکیل دهنده فیلتراسیون هستند!

در برخی از این موارد حتی ممکن است که هیچ کدام از موارد مورد نیاز برای تصفیه آب را داشته باشند و فقط از قطعات خرد شده روزنامه پر شده اند. البته دقت کنید که فیلترهایی که از ذغال سنگ به جای ذغال پوسته نارگیل استفاده می‌کنند، وزن بیشتری دارند!

مدنظر بگیرید که این فیلترها به اندازه فیلترهای کربن پوسته نارگیل قدرت جذب موادی مثل مشتقات کلر را ندارند و نمی‌توانند برای مدت طولانی مواد مضر را جذب کنند. در دستگاه‌های تقلبی تصفیه آب بجای استفاده از پلاستیک گرید خوراکی از پلاستیک معمولی استفاده می‌شود که حتی باعث آزادسازی مواد شیمایی مضر در آب می‌شود.

برچسب گواهینامه موجود بر روی فیلتر

آب آشامیدنی از که لوله‌های شهری خارج می‌شود، می‌تواند شامل موادی مثل رسوب، مواد جامد، فلزات سنگین مثل سرب، جیوه، آزبست، مواد شیمیایی مضر مثل نیترات و سایر محصولات جانبی مثل کلر، آفت کش‌ها، رادیواکتیو و بقایای مواد مضر باشد!

سیستم‌های تصفیه آبی که از نظر NSF قابلیت حذف این مواد آلاینده را داشته باشند، می‌توانند تاثیر جانبی بر روی سلامتی بگذارند. مدنظر بگیرید که چندین انجمن مستقل گواهینامه‌هایی برای تایید کیفیت تجهیزات تصفیه آب صادر می‌کنند.

دو مورد از مهم‌ترین گواهی نامه‌هایی که در رابطه با دستگاه‌های تصفیه آب صادر می‌شود، عبارت اند از:

 • گواهینامه بنیاد ملی بهداشت یا NSF
 • انجمن کیفیت آب یا WQA

دقت کنید که گواهینامه EPA، کیفیت دستگاهی که می‌خواهید بخرید را از لحاظ حذف بعضی از آلاینده‌های خاص نمی‌تواند تضمین کند. مطمئن باشید که بر روی جعبه دستگاهی که می‌خرید، حتماً گواهینامه‌های NSF، WQA یا UNDERWRITERS LABORATORIES INC موجود باشد!

اطلاعاتی در مورد گواهینامه NSF

یکی از سازمان‌هایی که به هیچ نهاد یا ارگانی وابسته نبوده و برای محصولات تصفیه کننده آب استاندارد تعیین  می‌کند، سازمان NSF است. این سازمان برای تعیین سیستم‌های تصفیه آب، استاندارد 42 و 53 NSF/ANSI برای فیلترهای کربنی، استاندارد 41 برای طعم و بو، استاندارد 53 برای اطمینان  از حذف کیست‌های میکروارگانیسم‌ها و استاندارد 58 برای سیستم‌های اسمز معکوس هستند.

شما می‌توانید از طریق سایت رسمی سازمان NSF راجع به استانداردهای موجود در این حوزه اطلاعات کافی کسب کنید. به عنوان یک مصرف کننده در نظر بگیرید که NSF یک سیستم ارائه گواهی است نه یک سیستم کنترل کیفیت و بنابراین قادر به تشخیص کیفیت و کارایی یک فیلتر نیستید.

برای در نظر گرفتن کارایی و کیفیت محصول، بهترین قدمی که می‌توانید بردارید، در نظر گرفتن  شرکت سازنده محصول و نظرات مشتریانی است که راجع به این محصول وجود دارد، می‌توانید در این رابطه به شما کمک کند.

متاسفانه بسیاری از دستگاه‌های تصفیه کننده آب تقلبی موجود در بازار شبیه به برندهای معتبر برچسب‌های تقلبی دارند، اما نماد معتبر بر روی جعبه محصول نیستند و فقط ممکن است برای فریب خریدار دستگاه تصفیه آب بر روی قسمتی از محصول یک لوگو کوچک نمایش داده شود!

بسته بندی براق و فریب دهنده

دستگاه‌های تقلبی پاک کننده آب موجود در بازار می‌توانند نسبت به سایر دستگاه‌های موجود در بازار ظاهر جذاب تری داشته باشند و به صورتی طراحی شده باشند که از لحاظ ظاهری گران‌تر و جذاب‌تر به نظر برسند. شما به عنوان یک خریدار خوب است به این بسته بندی‌ها و ظاهر بهتر توجه کرده و فریب نخورید.

قیمت دستگاه

آخرین فاکتوری که می‌خواهیم برای تشخیص دستگاه اورجینال تصفیه آب به شما ارائه کنیم، قیمت این دستگاه است. قیمت دستگاه‌های تصفیه آب تقلبی و فیلترهای جعلی معمولاً نسب به سایر دستگاه‌ها، دارای قیمت‌های بسیار پایین تری بوده که از همین بابت می‌توانید در هنگام خرید به آن‌ها شک کنید.

بهترین دستگاه تصفیه آب، ساخت کدام کشور است؟

اگر بخواهیم یک راهکار تضمینی برای خرید دستگاه تصفیه آب باکیفیت به شما مبتنی بر برند سازنده آن ارائه کنیم، بدون شک راجع به این موضوع که برند یا کشوری بهترین تولید کننده دستگاه‌های تصفیه آب است، صحبت نمی‌کنیم!

تقریباً تمامی دستگاه‌هایی که از تکنولوژی اسمز معکوس ممبران استفاده می‌کنند، دارای عملکرد مناسبی هستند. شما می‌توانید برای گرفتن بهترین نتیجه و بدست آمدن یک آب باکیفیت و قابل قبول به تکنولوژی و فناوری به کار رفته در دستگاه توجه کنید.

خوب است بجای در نظر گرفتن کشور تولید کننده تصفیه آب به این موضوع توجه کنید که فیلترهای سه مرحه اول فیلتراسیون چه هستند و از چه تکنولوژی استفاده می‌کنند. تاثیر این فیلترهای ابتدایی با توجه به جنس آن‌ها و ماده اولیه تشکیل دهنده آن‌ها، می‌تواند تا حد زیادی متفاوت باشد. ما توصیه می‌کنیم که برای انتخاب دستگاه تصفیه آب، اصالت و کیفیت فیلترهای این موضوع را مدنظر بگیرید.

اگر به بحث اصالت دستگاه‌های تصفیه کننده آب توجه داشته باشید، احتمال این که در سایر بخش‌های دستگاه‌ها تفاوتی احساس نکنید، کاملاً درک شده به نظر می‌رسد. دستگاه‌هایی که توسط شرکت‌های معتبر تولید کننده دستگاه‌های تصفیه کننده آب ساخته می‌شوند از لحاظ قطعات، ساختار و تکنولوژی بروز بوده و نیاز شما را برطرف می‌کنند.

این شما هستید که در نهایت با توجه به میزان بودجه خود و فعالیتی که انتظارش را دارید، دستگاهی را انتخاب کنید که برای شما کاربردی باشد.

خرید دستگاه تصفیه آب گران قیمت یا ارزان قیمت، مسئله این است!

همانطور که در این مطلب بارها اشاره کردیم، قیمت خرید دستگاه تصفیه آب می‌تواند با توجه به نوع براکت، اندازه دستگاه، نیازهای پیش تصفیه، میزان تولید آب، نصب و … کاملاً متفاوت باشد. دستگاه‌های تصفیه آب مانند لباس‌هایی که می‌خریم و روزانه آن ها را می‌پوشیم، می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند!

لباس‌هایی که می‌خریم می‌توانند از مارک‌های گران قیمت با کیفیت بسیار زیاد باشند و یا حتی از مارک‌های معمولی با کیفیت متوسط! شاید هر دوی این لباس‌ها نیاز ما را برطرف کنند، اما شما کدام را ترجیح می‌دهید؟

افرادی که بودجه کمی دارند، می‌توانند از دستگاه‌های تصفیه کننده آب با کیفیت کمتری استفاده کنند. به عنوان مثال با بودجه کم، می‌توانید یک دستگاه فیلتراسیون با قدرت کمتر که تعداد فیلتر و مراحل تصفیه کوتاه تری دارد را تهیه کرد.

ظرفیت تولید آب یک دستگاه پاک کننده آب در شبانه روز به چه صورت است؟

اگر دستگاه‌های تصفیه کننده آب را خریداری کنید، می‌توانند بر اساس سرعت تصفیه آبی که دارند، میزان متفاوتی آب تصفیه شده به عنوان خروجی در اختیار ما بگذارند. به عنوان مثال دستگاه‌های تصفیه کننده آبی که از فناوری و تکنولوژی پیشرفته اسمز معکوس ممبران زیر سینکی بهره می‌برند، می‌توانند روزانه 50 تا 100 گالن آب (200 تا 400 لیتر) تصفیه شده تولید کنند!

برخی از افراد به واسطه مراحل زیاد این دستگاه‌ها تصور می‌کنند که سر و صدای زیادی دارند و می‌توانند باعث ایجاد آلودگی صوتی شوند، اما حقیقت این است که دستگاه‌های تصفیه کننده آب هیچ گونه سر و صدایی ندارند و تنها ممکن است که صدای خفیفی به گوش شما برسد.

سیستم‌های اینگونه از دستگاه‌ها به شکلی طراحی شده که یک جریان متقاطع آب وارد سیستم شده و بعد از گذراندن فیلترها و اجزای مختلف دستگاه از خروجی رد شوند. جدا از این صدا، احتمالاً هیچ صدای دیگری نخواهید شنید.

در واقع شنیدن صدای اضافی می‌تواند نشان دهنده یک عیب فنی در دستگاه باشد که می‌توانید با تماس گرفتن با یک متخصص و تکنیسین در این رابطه مشکل خود را حل کنید.

خرید بهترین دستگاه‌های تصفیه کننده آب خانگی

در این مطلب بدون شک راجع به فیلترهای دستگاه‌های تصفیه کننده آب و انواع این دستگاه‌ها، اطلاعات زیادی بدست آوردید. شما می‌توانید برای خرید این دستگاه‌ها از یک سایت یا نمایندگی معتبر کمک گرفته و مشکل خود را حل کنید.

اگر نیاز به مشاوره دارید، کافیست با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما در این حوزه به شما کمک کنند.

با مشاوره رایگان به پاسخ تمامی سؤالات خود می‌رسید.

دستگاه تصفیه آبی که خریداری میکنید چه مشخصاتی باید داشته باشد؟

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی ؟ مهمترین املاحی که بایدتوسط دستگاه های تصفیه  از آب حذف گردد نیترات و نیتریت میباشد،که برای حذف این دو پارامتر بایستی از روش اسمز معکوس(Revers Osmosis) استفاده شود. روش های دیگر مثل uf،تبادل یونی و… یا در حذف این دو املاح تأثیری ندارند یا درصد کمی از آن را حذف میکنند،اما دستگاهای تصفیه آب این مرکز توسط آزمایشگاه معتمد محیط زیست تست شده و نیترات ۴۵ میلی گرمی بعد از تصفیه به کمتر از ۲میلی گرم در لیتر رسیده است. برای خرید دستگاه به نکات مهمی که باید توجه کرد عبارتست از:

۱- آیا میزان ذخیره مخزن مهم است؟

در راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی با روش اسمز معکوس مخزن ذخیره آب وجود دارد که کوچکترین آنها ۶لیتری و بزرگترین آنها ۱۹ لیتری می باشد. یک برداشت غلط به وجود آمده که مخزن اگر کوچک تر باشد بهتر است.زیرا ماند  آب تصفیه در آن کمتر اتفاق می افتد و همیشه آب تازه در مخزن وجود خواهد داشت.

به سه دلیل این استنباط غلط است:

۱-کوچکترین مخزن دستگاه های تصفیه آب  که ۶ لیتری است و میزان ذخیره ی آن ۳ لیتری میباشد به ندرت اتفاق می افتد که کل ۳ لیتر توسط مصرف کننده به یکباره استفاده شود.بنابراین بالای ۹۸% همیشه مقداری از آبی که قبلا ذخیره شده در مخزن باقی میماند.

۲-این مخازن از بهترین کیفیت ساخته شده و تآییدیه NSF  آمریکا را دارند و آنتی باکتریال هستند. در ضمن آب کاملا تصفیه شده که عاری از املاح آلی ، غیر آلی و میکروبی می باشد در آن ذخیره می گردد.

۳-همانطور که در استدلال اول گفته شده همیشه مقداری از آبی که قبلا تصفیه شده در مخزن باقی میماند و آب به دلیل خاصیت اسمزی که دارد به محض ورود آب جدید به مخزن تمامی املاح(اگر در مخزن وجود داشته باشد) با آب جدید تبادل صورت گرفته و بالانس می شود.

۲-آیا مخزن بزرگتر مزیتی دارد؟

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی ؟ بزرگترین مخزن دستگاه های تصفیه آب خانگی که ۱۹ لیتری است و ظرفیت ذخیره ۹ لیتر آب را در خود دارد برای خانواده هایی که پر جمعیت هستند یا از آب دستگاه  تصفیه آب تمایل دارند برای شستشوی سبزیجات و میوه ها،آبکشی غذاهایی به مانند برنج،ماکارنی،تهیه خورشت و… یا تمایل دارند در مهمانی ها به دلیل اینکه جمعیت بالایی دارد ، حتما از آب دستگاه استفاده شود بهتر است از دستگاه های تصفیه آبی  را خریداری کنند که مخزن بزرگتری دارد بنابرلین بنا به میزان مصرف آب تصفیه شده بایستی انتخاب شود و مخازن ۶،۸،۱۲،۱۶،۱۸،۱۹ لیتری هستند که ۶،۱۲،۱۶،۱۹ لیتری بیشتر در بازار موجود میباشد و طرفدارای بیشتری دارد.

۳- آیا دستگاهای تصفیه آبی که مخزن دخیره ندارند تصفیه مناسب انجام می دهند؟

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی ؟ خیر،برای آبی که میزان نیترات و نیتریت آن بالاست مناسب نیست همانطور که قبلا گفته شد تنها روش تصفیه ای که می تواند این دو پارامتر را به خوبی حدف کند اسمز معکوس (Revens Osmosis) می باشد و سایر روشها ی تصفیه آب در حذف اینگونه املاح یا موثر نیستند یا تاثیر کمتری دارند. یکی دیگر از نشانه های سیستم تصفیه اسمز معکوس حدف کربنات از آب میباشد که سماور باکتری ها رسوب نمی بندند اما سیستم هایی که مخزن ذخیره ندارند چون در حذف  کربنات ضعیف هستند بنابراین کتری مصرف کننده همچنان رسوب می بندد.

۴ – آیا ابعاد مخزن ذخیره در دستگاه های تصفیه آب نکته مهمی است که هنگام خرید بایستی در نظر گرفته شود؟

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی؟

در ابتدا به دلایلی می پردازیم که از سوی همکاران عنوان شده است:
آیا در خانواده های کم جمعیت باید از مخزن کوچکتر استفاده بنمایند؟

به چهار دلیل این اعتقاد که از سوی برخی همکاران عنوان می گردد اشتباه است: اول اینکه ادعای آنها این است آب در مخزن کوچک مرتب  تخلیه  می گردد و از ماند آب جلوگیری می شود که این دلیل درستی نیست ، زیرا کوچکترین مخزن ۶ لیتری می باشد که حدود سه لیتر آب در آن ذخیره می گردد و شما اگر یک پارچ را پر کنید حدود ۱/۲لیتر آب از مخزن خارج کرده و اگر یک کتری یا چای ساز را پر کنید ۱/۵لیتر آب را از مخزن خارج نموده ایدو از آنجایی که دستگاه بطور اتوماتیک حتی به محض نیم لیتر برداشت  شروع به تصفیه می کند وآب جدید را جایگزین می کند و به دلیل خاصیت اسمزی آب ، آب جدید با آب کهنه تمامی املاح خود را تا حد یکی شدن مبادله می نمایند.

دوم اینکه مخازنی به مانند TANC PAC تایوان که تاییدیه NSF آمریکا را دارد ایجاد آلودگی نمی کند .

سوم اینکه مصرف کننده برای آبکشی غذاهایی به مانند برنج و ماکارانی یا آبکشی نهایی میوه و سبزیجات در دستگاه های تصفیه آب با مخازن کوچک دچار مشکل می شود .

چهارم اینکه یکی از دستورالعمل ها این است به هنگام مسافرت آب مخزن دستگاه تصفیه آب را چه کوچک چه بزرگ تخلیه شود تا از احتمال آلودگی میکروبی به خاطر ماندن آب تصفیه  در مخزن بالای ۴۸ ساعت جلوگیری گردد.
و در آخر باید متذکر شد که به دلیل اینکه این مخازن تحت فشار هوا کار می کننند برای مصارفی که نیاز به آب تصفیه  بیش از دو لیتر باشد مثل آبکشی برنج و… مخزنهای کوچک کاربردی نیستند و عمدتا از حوصله مصرف کننده ها خارج می باشند. بدین ترتیب که مخزن ۶ لیتری بعد از یک ونیم لیتر برداشت افت فشار محسوسی در آب تصفیه خروجی دارد ، مخزن ۱۲ لیتری بعد از حدود سه لیتر برداشت آب دستگاه تصفیه آب  ، مخزن ۱۶ لیتری بعد از چهار لیتر و… زیرا هوای داخل مخزن که فشار لازم را جهت برداشت آب ایجاد می کند بعد ازخارج شدن مقداری از آب مخزن از تراکم اولیه درآمده و فشار آب تصفیه افت می نماید.

مراحل تصفیه در دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس

در این بخش سعی شده است، توضیحاتی در مورد جنس فیلتر دستگاه تصفیه آب، عملکرد آنها، تفاوت فیلترهای مرغوب و نامرغوب، چگونگی تشخیص و تست آنها توضیحاتی را ارائه کنیم.

۱-فیلتر پروپیلن (PP) با روزنه‌های ۵ میکرون:

حذف گل و لای، شن و ماسه و زنگار لوله‌های فرسوده به عهده این فیلتر است. البته میکروارگانیسم‌ها در حد کیست‌ها و انگل‌ها نیز توسط فیلتر پروپیلن دستگاه تصفیه آب حذف می‌شوند. دلیل اینکه این فیلتر در مرحله اول قرار گرفته این است که با حذف موارد ذکر شده، طول عمر فیلتر کربن در مرحله دوم و سوم، همچنین طول عمر ممبرین بالا خواهد رفت. بر اساس تست‌های انجام شده بدون فیلتر PP فیلتر کربن شنی بعد از یک ماه کار کردن تا ۴۰ درصد از قدرت عملکرد خود را از دست داده و بعد از ۴ ماه کارکردن فقط ۱۰ درصد توانایی حذف املاح آلی را خواهد داشت. فیلترهای مرغوب از الیاف به هم تابیده شده پلی‌پروپیلن ساخته می‌شوند و فیلترهای نامرغوب به شکل رول روی هم پیچیده شده، ساخته می‌شود. بنابر این در نوع اول ذرات در جان فیلتر جای گرفته و عبور نمی‌کنند ولی در نوع دوم فقط در جداره بیرونی فیلتر ذرات جمع شده که در جاهایی که این ذرات در آب به وفور یافت می‌شود بعد از انباشته شدن بر جداره بیرونی فیلتر، آب به سختی از آن عبور کرده و باعث افت فشار در دستگاه تصفیه آب خانگی می‌شود. بعضی اوقات برعکس بعد از گذشت زمان کوتاهی که در آب قرار می‌گیرند بافت آنها باز شده و روزنه‌های آنها بزرگ‌تر از ۵ میکرون می‌شوند.

۲-فیلتر کربن شنی فعال شده:

وظیفه این فیلتر حذف املاح آلی و برخی از املاح غیرآلی است. این فیلتر از قابلیت بهبود طعم و بوی بد آب نیز برخوردار است. بابت اهمیت این فیلتر باید این نکته را یادآور شد که تعداد املاحی که فیلتر کربن فعال شده از آب حذف می‌کند بالغ بر ۷۰ نوع است، که متاسفانه برخی از همکاران به دلیل عدم آگاهی از این موضوع و اینکه به نظرشان وظیفه فیلتر کربن فقط گرفتن طعم، بو و کلر آب است، لذا اقدام به واردات و فروش فیلترهای نامرغوب و فاقد کیفیت می‌کنند که اغلب این نوع فیلترها سرطان‌زا هستند.

 • چند نمونه از املاحی که فیلتر کربن در حذف آنها نقش موثری دارد.

کلر و مشتقات آن مانند: تری‌هالومتان، تتراکلریدکربن، کلردان، کلریت، کلروبنزن، دی‌کلروبنزن

املاح آلی مانند: آترازین، بنزن، بنزو، برومات، اندرین، لیندان، تولوئن و ….

املاح غیرآلی مانند: مرکوری، برلیوم، کلرین، کروم، آرسنیک، سلنیوم و …

در آخر باید طعم و بوی بد آب را نیز اضافه کرد.

وجود موارد ذکر شده در آب می‌تواند زمینه بروز ‌سرطان، مشکلات کلیوی، کبدی، گوارشی، اختلال در سیستم گردش خون، اختلالات عصبی، عدم رشد سلول‌های مغز و … را در افراد ایجاد کند.

نکاتی که در ساختار فیلتر کربنی باید رعایت شود:

 • از کربن گیاهی استفاده شود.
 • اندازه دانه‌بندی رعایت شود.
 • کربن به کار رفته حداقل ۸۰ درصد فعال شده باشد.
 • بدنه آن از جنس پلی‌پروپیلن باشد.
 • واشر آن از لاستیک سفید یا بی‌رنگ باشد.
 • از چسب برای اتصال قطعات پوسته استفاده نشود. بلکه از جوش پلاستیک که از جنس پوسته فیلتر باشد به جای چسب استفاده شود.
 • اسفنج بکار رفته در فیلتر به گونه‌ای باشد که دانه‌های کربن آن را اشباع نکند.
 • مقدار کربن بکار رفته در فیلتر کم نباشد.

فیلتری با مشخصات بالا اصطلاحا درجه غذایی داشته و جزو فیلترهای مرغوب خواهد بود. طبق تستی که در تاریخ خرداد ماه سال ۱۳۹۳ انجام شد، در بالای ۹۰ درصد فیلترهای موجود در بازار موارد ذیل مشاهده شد:

پوسته آنها از جنس پلی‌اتیلن بوده، کربن بکار رفته در آنها ذغال سنگ بوده و عمدتا فعال نبودند، چسب در آنها بکار رفته بود و دانه‌های کربن آنها بزرگ‌تر از حد معمول بودند.

ذغال سنگ فلزات سنگینی همچون سرب، کروم، … و املاح آلی را وارد آب می‌کند که سبب بروز مشکلات عصبی و گوارشی و سرطان می‌شوند.

 • پلی‌اتیلن درجه غذایی نداشته و سرطان‌زاست.
 • چسب نیز در آب املاح شیمیایی آزاد کرده و سرطان‌زاست.

بعضی اعتقاد دارند که موارد ذکر شده توسط ممبرین(فیلتر اصلی دستگاه های تصفیه آب) حذف می‌شود. بابت این نوع طرز تفکر دو مورد را باید یادآور شد:

 • کربن غیرفعال موثر نبوده و همچنان املاح آلی در آب باقی می‌ماند.
 • بعضی از موارد یاد شده مانند فلزات سنگین توسط ممبرین حذف می‌شوند؛ اما املاح آلی که توسط فیلترهای نامرغوب وارد آب می‌شود، توسط ممبرین حذف نمی‌شود.

به طور دقیق می‌توان با تست یک املاح آلی یا با تست کلر از درصد فعال بودن کربن مطلع شد. اگر وسایل تست یا آزمایشگاه در دسترس نبود، کافی است مقداری از کربن را در یک لیوان آب ریخته و مقدار واکنش آن را مشاهده کنید. هرچقدر واکنش بیشتر باشد و مقدار اکسیژن خارج شده از کربن در آب بالاتر باشد آن فیلتر فعال‌تر است. البته آزمایش دقیقی نیست ولی در شرایط نبود وسایل تست شاید راه مناسبی برای ارزیابی نسبی باشد.

۳- فیلتر کربن به هم پیوسته:

این فیلتر مکمل مرحله دوم دستگاه های تصفیه آب خانگی است. مقداری از املاح آلی را که در مرحله قبل در آب باقی مانده است را این فیلتر حذف می‌کند. فیلتر کربن شنی با توجه به شدت جریان آب و مقدار املاح موجود در آب فرصت حذف بعضی از آنها را نخواهد داشت. اما پیوند مولکولی بعضی از آنها شکسته شده و زمانی که از روزنه‌های ریز کربن به هم پیوسته عبور می‌کنند، جذب کربن می‌شوند.

آنچه را که در باب کیفیت فیلتر مرحله دوم گفته شد در این فیلتر نیز باید رعایت شود. به علاوه اینکه پارچه کشیده شده روی کربن از روزنه یک میکرونی برخوردار باشد و روزنه خود کربن ۵ میکرون باشد.

 • فیلتر ممبرین:

این فیلترمیکروارگانیزم‌ها و املاح غیرآلی ، مانند: نیترات، نیتریت، سلنیوم، سولفات، تالبوم، آرسنیک، آزبست، باریوم، کادمیوم، سیانور، سرب و … را حذف می‌کند. تقریبا بالغ بر شصت نوع از املاحی که می‌تواند در آب‌های شبکه‌ها وجود داشته باشند توسط ممبرین حذف می‌شوند.

 • املاح غیرآلی سبب بروز بیماری‌های مغزی، پوستی، تیروئید، قلبی، کبدی، کلیوی، سرطان و… می‌شود.

اصولا از ظاهر فیلترهای ممبرین نمی‌توان پی به کیفیت آنها برد و باید به مدت طولانی مورد استفاده قرار بگیرند تا بتوان در مورد کیفیت واقعی آنها اظهار نظر کرد. همین طور با تست املاح غیرآلی مانند نیترات می‌توان از کیفیت آنها مطمئن شد. با این اوصاف قطر ممبرین و تعداد لایه‌های آن و طول رول به هم تابیده ممبرین می‌تواند نشان دهنده کیفیت آن باشد.

۴- فیلتر کربن شنی خطی:

امکان دارد آبی تصفیه که در مخزن ذخیره شده، دارای طعم و بو شود. بنابر این از فیلتر کربن شنی خطی (پست کربن) برای حذف بو و طعم آب تصفیه شده بعد از خروج از مخزن استفاده می‌شود. محل قرار گرفتن این فیلتر در دستگاه تصفیه آب خانگی بعد از مخزن است. اگر فیلتر دو و سه به موقع تعویض نشوند، فیلتر کربن شنی خطی می‌تواند کمک خوبی برای حذف املاح آلی باشد. به دلیل اینکه آب تصفیه شده از این مرحله عبور می‌کند، بنابراین طول عمر این فیلتر دو تا سه برابر بیشتر از فیلتر مرحله دوم است

۵ـفیلتر ممبرین

فیلتر مرحله ۴ دستگاههای تصفیه آب خانگی که املاح غیر آلی ٬ مانند :

نیترات٬ نیتریت٬ سلینوم٬ سولفات٬ آرسنیک٬ آزبست٬ باریوم٬ کادیوم٬ سیانور٬ سرب و…. را حذف می کند .

املاح غیر آلی سبب بروز بیاریهای مغزی ٬پوستی ٬تیرويید٬قلبی و…می شود . اصولا از ضاهر فیلترهای ممبرین نمی توان پی به کیفیت آنها برد و باید به مدت طولانیمورد استفاده قرار بگیرند تا بتوان در مورد کیفیت واقعی آنها اضهار نظر کرد . همینطور با تست املاح غییر آلی مانند نیترات می توان از کیفیت آنها مطمین شد .

۶- استاندارد water quality تصفیه آب

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی ؟ سازمان واترکوالیتی آمریکا یک سازمان تحقیقاتی در ارتباط با کیفیت آب و تصفیه آب می باشد،که یک آزمایشگاه مرجع هم شناخته می شود.
شرکت های تولید کننده به دو شکل با این سازمان همکاری دارند. بعنوان مثال شرکتی به مانند پیوریکام( Puricom) عضو این سازمان می باشد در نتیجه در قسمت کارخانه وقتی نام این برند جستجو شود،تمامی تاییدیه ها از ISO ها بگیرید تا NSF را با serial number ذکر شده را مشاهده می گردد.اما شرکت هایی به مانند آکوا فلو (Aqua flow) دارای تاییدیه از این شرکت هستند که بر روی محصولاتشان نشان طلایی سازمان واترکوالیتی درج می گردد.

۷- سازمان NSF چیست ؟

بنیاد ملی بهداشت (National Sanitation Foundation)

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی؟

این سازمان کاملا مستقل و غیر لنتفاعی است که برای حفظ بهبود سلامت بشر در مقیاس جهانی فعالیت می کنداز توسعه استانداردها. صدور گواهی نامه های محصولات کارخانه ها که در ارتباط با مواد غذایی تولیداتی دارند تا آموزش و پرورش در این حیطه را عهده دار است.

گواهینامه های NSF برای دستگاها و تجهیزات تصفیه آب خانگی به مصرف کننده این اطمینان را می دهد که محصولی که خریداری نموده اند از نظر درجه غذایی و کارایی اسانداردهای لازم را داراست.

به عنوان مثال فیلتر کربنی که توسط این سازمان تست شده و تایید گردیده است:

۱- کربن کارایی لازم را داراست بنابراین در حذف املاح آلی در حد مطلوب موثر است.

۲- کربن به شکل بهداشتی تولید شده و سالم می باشد.

۳- چسب و اجزایی که برای تولید فیلتر استفاده شده از درجه غذایی برخوردار هستند.

۴- شناسنامه فیلتر مورد تایید است :

الف- میزان تحمل فشار.

ب- درجه فعال بودن فیلتر.

ج- مقدار عبور آب از فیلتر.

در خصوص دستگاه ها و تجهیزات تصفیه آب حوزه هایی که NSF اقدام به بررسی و صدور گواهینامه می نماید عبارتند از:

(NSF/ANS/42) اثرگذاری تجهیزات آب بر زیبایی.

(NSF/ANS/44) سختی گیرها.

(NSF/ANS/53) اثرات بهداشتی و سلامتی دستگاههای تصفیه آب.

(NSF/ANS/55) تصفیه آب با ماورای بنفش.

(NSF/ANS/58) تصفیه آب به روش اسمز معکوس.

(NSF/ANS/77) فیلتر دوش حمام.