تشخیص دستگاه تصفیه آب خانگی اصلی از تقلبی

تشخیص دستگاه تصفیه آب خانگی اصلی از تقلبی

مطالب اخیر

با افزایش نگرانی‌ها در مورد کیفیت آب آشامیدنی و تاثیرات آن بر سلامت، استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی به طور چشمگیری افزایش یافته است. اما با گسترش بازار این دستگاه‌ها، محصولات تقلبی و کم‌کیفیت نیز وارد بازار شده‌اند که می‌توانند به جای بهبود کیفیت آب، خطرات بیشتری برای سلامتی به همراه داشته باشند. تشخیص دستگاه تصفیه آب خانگی اصلی از تقلبی امری حیاتی است تا اطمینان حاصل شود که آب مصرفی خانوارها به طور موثر تصفیه شده و فاقد آلودگی‌های مضر است. این مقاله از شرکت فرآیند آب پارس (FAP) به بررسی ویژگی‌ها و نکات مهم در تشخیص دستگاه‌های تصفیه آب خانگی اصلی از تقلبی پرداخته و راهنمایی‌های کاربردی برای خریداران گرامی ارائه می‌دهد.

تصفیه آب در ایران: داستان برندهای تایوانی و چینی دهه ۸۰

در دهه ۸۰ شمسی برند‌هایی همچون سی سی کا (CCK)، پیوریکام (PURICOM)، آکوافلو (Aqua flow)، پیور پرو (Pure Pro) در ایران نمایندگی داشتند که همگی تایوانی بودند و برند‌هایی مانند کینگ پرو (King pro) که چینی بود نیز در ایران وارد‌ کننده انحصاری داشت.

به دلیل اینکه تعداد برند‌های موجود در بازار بسیار کم بودند و همینطور چون توسط شرکت‌های معتبر وارد می‌شد و از نظر پشتیبانی نیز معتبر بود، شرکتی که وارد‌کننده‌ی پیوریکام تایوان بود به درست ادعا می‌نمود که این برند تایوانی می‌باشد و شرکت وارد‌کننده کینگ پرو نیز ادعا می‌نمود که دستگاه چینی است چرا که شرکت وارد‌کننده شرکت معتبری بود و ادعای‌ایشان می‌باید با آنچه که واقع بود مطابقت می‌کرد.

در حقیقت در گذشته که تعداد وارد کننده‌های دستگاه‌های تصفیه آب محدود‌تر بود به دلیل اعتبارات و محدود بودن تعداد وارد کنندگان تشخیص اصالت دستگاه‌های تصفیه آب بسیار ساده‌تر بود.

علت رشد دستگاه‌های تصفیه آب تقلبی در بازار

به دلیل رشد روز افزون مصرف کنندگان دستگاه‌های تصفیه آب و بالا رفتن نیاز‌ها و درخواست‌ها برای دستگاه تصفیه آب از اوایل دهه ۹۰ قطعات و فیلتر‌های چینی وارد بازار ایران شدند و مونتاژ دستگاه در ایران رایج گشت اما تعداد کسانی که توانایی مونتاژ دستگاه را داشتند بسیار کم بودند، بنابراین تعداد دستگاه‌های مونتاژ در داخل کشور به نسبت هم اکنون خیلی کم و قابل قیاس نبود.

ایراد عمده‌ای که بر این دستگاه وارد بود به نام تایوانی و حتی آمریکایی به فروش می‌رسید زیرا با یک لیبل بر روی پیشانی دستگاه هر چیزی را که دوست داشتند عنوان می‌کردند. مثلاً لوگوی Water Quality آمریکا را بر روی لیبل کنار برند دستگاه چاپ می‌نمودند و موقع فروش عنوان می‌کردند این دستگاه تأییدیه Water Quality آمریکا را دارد و یا سعی می‌نمودند دستگاه را به لحاظ ظاهری مانند “Soft Water” تولید نمایند که این دستگاه تایوانی ‌بود و با یک لیبل بر روی پیشانی دستگاه، این دستگاه تصفیه آب خانگی را Soft Water عنوان می‌نمودند.

مصرف‌کننده‌ای که این دستگاه را خریداری می‌نمود و قدرت تشخیص اصل از تقلبی را نداشت به زعم خود فکر می‌کرد دستگاه سافت واتر تایوان را خریداری نموده، غافل از اینکه از لحاظ ماهیتی و کیفیتی تفاوت بسیار بین این دستگاه خریداری شده با دستگاه سافت واتر اصلی وجود دارد.

متأسفانه چنین کار‌هایی به دلیل سود زیادی که برای سود جویان داشت اتفاق معکوس اتفاق افتاد و تمامی شرکت‌های وارد‌کننده معتبر از دور خارج شده و برعکس دستگاه‌های تصفیه آب تقلبی و نامعتبر رشد روز افزونی را طی کردند.

با یک سرچ در گوگل برای “خرید دستگاه تصفیه آب خانگی” آنچنان تنوعی را ملاحظه می‌فرمایید که نظیر آن را در محصولات دیگر کمتر پیدا خواهید کرد. به عنوان مثال تنوع در محصولات لوازم خانگی به لحاظ برندی یا در بازار ابزار آلات بسیار کمتر از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی می‌باشد. با وصف این که سابقه هر دوی آن‌ها یعنی لوازم خانگی و ابزار آلات در ایران نسبت به دستگاه تصفیه آب خیلی خیلی بیشتر می‌باشد.

راهکار‌های فرآیند آب پارس برای تشخیص دستگاه‌های تصفیه آب اصلی از تقلبی

اطمینان از اعتبار شرکت وارد یا مونتاژ کننده دستگاه تصفیه آب

۱-هر برندی را که فروشنده به شما معرفی کرد بهتر است در اینترنت سرچ کرده و ببینید آن برند را شرکت معتبری پوش می‌دهد یا خیر که خود این موضوع به دو‌بخش تقسیم می‌گردد:

الف: اگر برند مطرح شده یا معرفی شده عنوان شد خارجی است و وارداتی، قاعدتاً یک شرکت معتبر بایستی نمایندگی شرکت مبدأ را داشته باشد و آن را پوشش دهد.

ب: دستگاه تصفیه آبی که به شما معرفی شد که در ایران مونتاژ می‌گردد نیز بایستی توسط یک شرکت معتبر مونتاژ و پشتیبانی گردد زیرا بحث گارانتی و پشتیبانی در دستگاه تصفیه آب مانند لوازم خانگی و… از اهمیت بسزایی برخوردار می‌باشد.

هولوگرام، هک و برچسب ها دلیلی بر اصل بودن محصول نیست

۲- به چند مورد ذیل توجه نکنید:

الف: هک تایوان یا ویتنام بر روی پمپ آداپتور، فیلتر‌های تصفیه آب و هوزینگ‌ها؛ زیرا محصولات بسیار زیادی در بازار به شکل تقلبی و هک بر روی محصول وجود دارد.

ب: به هولوگرام روی قطعه یا دستگاه تصفیه آب اکتفا نکنید، زیرا چاپ هولوگرام خیلی هزینه بردار نمی‌باشد.

ج: به برچسب روی دستگاه تصفیه‌ها، فیلتر‌ها و هوزینگ‌ها اکتفا نکنید، زیرا به راحتی با یک برچسب هوزینگ چینی تبدیل به تایوانی می‌گردد.

ارائه برگه گارانتی معتبر

۳- از فروشنده بخواهید به شما برگه گارانتی مهر شده باید ارائه نماید.

اولویت خرید دستگاه مونتاژ شده به دستگاه تصفیه آب وارداتی

۴- توصیه می‌شود و بهتر است دستگاه تصفیه آب مونتاژ داخل با قطعات تایوانی یا ویتنامی و حتی ایرانی و چینی خریداری کنید تا اینکه انتخاب شما برندی که به عنوان وارداتی از تایوان یا ویتنام به شما معرفی می‌گردد باشد؛ البته ناگفته نماند حتماً توسط مرکز و شرکت معتبری مونتاژ شده باشد و توسط همان شرکت نیز پشتیبانی گردد.

در بین مجموعه‌هایی که در ایران کار مونتاژ دستگاه را با کیفیت مناسب انجام می‌دهند:

  • فرایند آب پارس با علامت اختصاری FAP  و یا برند هیوندای
  • آتیه کاوش افتخار با علامت اقتصادی ACE
  • هیرابسان با برند آکوا جوی (AquaJoy)

را می‌توان نام برد.

هک روی محصول، نشانه اصالت آن نیست!

در اینجا می‌خواهیم به مثالی بپردازیم که هک روی محصول نمی‌تواند نشانه اصلی بودن آن باشد: یکی از تولیدکنندگان مطرح پمپ تصفیه خانگی در دنیا هیدان (Headon) می‌باشد که در ایران هم به صورت اورجینال وارد می‌شود و متأسفانه تقلبی آن هم وارد می‌شود که به لحاظ ظاهری اگر هر دو پمپ در کنار هم باشند با کمی دقت تفکیک و تشخیص اصلی از تقلبی بودن آن برای کسانی که مدت‌ها از پمپ‌های اورجینال هیدان استفاده کردند قابل تشخیص می‌باشند اما برای مصرف‌کننده یا تازه کاران امکان‌پذیر نیست.
معمولاً در وزن پمپ‌ها تفاوت‌هایی وجود دارند که این راه هم راه استانداردی نیست. برای تشخیص اصلی از تقلبی بهترین راه تست پمپ می‌باشد؛ برد پرشر پمپ هیدان  ۷ psi و ماکسیمم پرشر آن ۱۱۵ psi می‌باشند و نوسان آن حداکثر هم در برد پرشر هم در ماکزیمم پرشر به ۲psi می‌رسد؛ در صورتی که در پمپ‌های تقلبی میزان فشاری که پمپ وارد می‌کند یا کمتر از این اعداد یا بیشتر از این اعداد بوده که در هر دو حالت فشار استانداردی نیست. اگر کم باشد حذف املاح به خوبی صورت نمی‌گیرد و اگر زیاد باشد اثر تخریبی روی ممبرین می‌گذارد.

متأسفانه در پمپ‌های تقلبی نوسان بسیار بالا بوده، معمولاً ۵ حتی تا ۱۰psi هم می‌رسد که این نوسان باعث خرابی ممبرین و سر وصدای دستگاه می‌شود؛ زمانی که دستگاه‌هایی که با این پمپ‌های تقلبی تجهیز شدند کار می‌کنند صدای زیادی خواهند داشت.

پمپ هیدان اصلی و پمپ هیدان فیک

آسیبی که دستگاه‌های تقلبی می‌توانند وارد کنند چیست؟

  1. از درجه غذایی برخوردار نبوده و آب را آلوده به میکروپلاستیک‌ها و سرطان‌زا می‌نمایند.
  2. احتمال ترکیدگی هوزینگ و ایجاد خسارت برای مصرف‌کننده بسیار بالا می‌باشد.
  3. طول عمر قطعات من جمله پمپ، آداپتور، شیر برقی، high pressure، low pressure اتصالات و هوزینگ‌ها کمتر از دستگاه‌های تصفیه آب با کیفیت بالا و اصلی می‌باشد.
  4. احتمال خشک شدن قطعات پلاستیکی و ترکیدن آن‌ها و ایجاد خسران برای مصرف‌کننده به مرور زمان وجود دارد.
  5. پمپ و شیر برقی بعد از مدت کوتاهی کار کردن به مرور زمان به صدا می‌افتند، در صورتی که دستگاه باکیفیت بی‌صدا بوده به شکلی که برای برخی از مشتریان فرایند آب پارس خاموش و روشن بودن دستگاه قابل تشخیص نیست.
  6. خرابی دستگاه به شکل مکرر بعد از مدت کوتاهی از طول عمر دستگاه که این امر باعث هزینه و تخصیص وقت و انرژی برای تعمیر دستگاه تصفیه آب می‌گردد.

جمع بندی

در نتیجه، با افزایش تقاضا برای دستگاه‌های تصفیه آب از اوایل دهه ۹۰، واردات قطعات و فیلترهای چینی به ایران آغاز شد و مونتاژ این دستگاه‌ها در داخل کشور رایج گشت. اما این روند با مشکلاتی نیز همراه بود، از جمله فروش دستگاه‌های مونتاژ شده با برچسب‌های تایوانی و آمریکایی تقلبی که مصرف‌کنندگان را به اشتباه می‌انداخت. این دستگاه‌های تقلبی نه تنها کیفیت و عمر مفید کمتری دارند، بلکه می‌توانند خطراتی نیز برای سلامت مصرف‌کنندگان به همراه داشته باشند. به همین دلیل، توصیه می‌شود از دستگاه‌های مونتاژ داخل با قطعات معتبر تایوانی، ویتنامی یا حتی ایرانی و چینی استفاده کنید که توسط شرکت‌های معتبر (که بالاتر به آن‌ها اشاره شد) مونتاژ و پشتیبانی می‌شوند. این انتخاب می‌تواند به کاهش مشکلات ناشی از دستگاه‌های تقلبی کمک کرده و اطمینان خاطر بیشتری برای مصرف‌کنندگان فراهم آورد.

اشتراک گذاری

WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Telegram
پیمایش به بالا