عوارض وجود فلوراید در آب

عوارض وجود فلوراید در آب شهری و خانگی

مطالب اخیر

فلوراید ماده‌ای معدنی است که به طور طبیعی در برخی از منابع آبی همچون چشمه‌ها و دریاچه یافت می‌شود. آنچه که باعث شده فلوراید در مصارف بهداشتی جایگاه خاصی پیدا نمایند تقویت و محافظت از مینای دندان و جلو گیری آن از پوسیدگی دندان می‌باشد. فلوراید اسید حاصل از باکتری‌های داخل دهان را خنثی نموده و تا 25 درصد از پوسیدگی دندان‌ها بخصوص در کودکان جلوگیری می‌نماید.

عوارض منفی فلوراید

اما فلوراید عوارض منفی نیز دارد، حال به اختصار به هر یک از انها اشاره می‌نماییم:

کاهش هوش یا تراز IQ

متأسفانه این ماده می‌تواند در کاهش هوش افراد مخصوصا در کودکان مؤثر واقع شود و ممکن است بر پیشرفت شناختی کودکان تأثیرات نامطلوبی بگذارد

 اختلال در حافظه

اختلال در حافظه و پیشرفت بیماری آلزایمر نیز یکی دیگر از عوارض فلوراید می‌باشد.

آلومینیوم یکی از موادی است که برای برخی از ارگانهای بدن مانند مغز و کلیه خطرناک باشد.

جالب است بدانید بدن دارای یک غشای محافظتی است که از ورود آلومینیوم جلوگیری می‌نماید اما زمانی که فلوراید با الومینیوم ترکیب می‌شود این ماده جدید از غشا عبور کرده و وارد بدن می‌گردد در نتیجه وارد مغز می‌شود. مطالعات بسیاری وجود دارد که وجود فلوراید در تشدید بیماری الزایمر کمک می‌کند

  کم کاری تیروئید

  یکی دیگر از خطرات مصرف فلوراید ایجاد کم‌کاری در تیروئید است و باعث میشود هورمون به اندازه کافی توسط تیروئید ترشح نگردد که در نتیجه تحمل فرد در برابر سرما ضعیف‌تر شده دچار خستگی مفرد می‌گردد. افزایش وزن، یبوست و افسردگی نیز از عوارض دیگر کمکاری تیروئید می‌باشد.

  افزایش سرب موجود در آب

  از موارد بسیار خطرناک دیگر که می‌توان به آن اشاره کرد شستن سرب از لوله‌ها و اتصالات قدیمی توسط فلوراید و انتقال سرب به آب شهری از این طریق می‌باشد.

  در بعضی از آزمایشها مشاهده شده وجود فلورد می‌تواند میزان سرب را در آب تا هشت برابر افزایش بدهد، همان طور مستحضر هستید سرب باعث کاهش هوش، از دست دادن حافظه، ناتوانی در یادگیری و همچنین در عصبی شدن افرادی که میزان قابل توجه سرب دریافت می‌کنند نیز تأثیرگذار است. لازم به ذکر است کودکان در معرض خطرات سرب، بیشترین آسیب را می‌بینند.

  افزایش میزان افسردگی

  افزایش میزان افسردگی در کسانی که فلوراید نسبتا بیشتر دریافت می‌نمایند از دیگر نتایجی است که دانشمندان در تحقیات خود به ان هرسیدند.

  افزایش پیش فعالی

  فلوراید باعث پیش فعالی نیز می‌گردد. با تحقیقات گسترده‌ای که صورت گرفته مشخص شده که خانم‌های بارداری که میزان قابل توجه‌ای فلوراید دریافت می‌نمایند و باالطبع میزان فلوراید در رحم بالا رفته و باعث پیش فعالیADHD  در کودکان دبستانی می‌شود.

  بی خوابی

  فلوراید می‌تواند باعث بی‌خوابی گردد، بدین شکل که تولید هورمون ملاتونین وظیفه غده پینه آل است، ملاتونین هورمون آنتی اکسیدانی است که کنترل خواب را بر عهده دارد. متاسفانه غده پینه آل به فلوراید حساس بوده و اثرات نامطلوب فلوراید بر این غده و ترشح هورمون ملاتوئین سبب بی‌خوابی، افسردگی و کاهش رشد مغزی می‌گردد.

  طبق استاندارد‌های جهانی میزان فلوراید در آب باید چقدر باشد؟

   طبق استانداردهای بنام و مطرح جهان میزان فلوراید در بین 5/0 تا 5/1 میلی‌گرم بر لیتر تشخیص داده‌اند. اگر فلوراید بیشتر از حد مجاز بود باید چک شود.

   مرکز تخصصی فرایند آب پارس  این اطمینان خاطر را به مشتریان خود می‌دهد که افرادی که دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس FAP را تهیه نموده‌اند با وجود ممبران باکیفیت در این دستگاه‌ها تا میزان قابل توجهی فلوراید حذف می‌گردد.

  اشتراک گذاری

  WhatsApp
  Twitter
  LinkedIn
  Telegram
  پیمایش به بالا