فیلتر‌های شنی و کاربرد‌های آن

فیلتر‌های شنی دستگاه تصفیه آب و کاربرد‌های آن

مطالب اخیر

مورد دیگری که می‌تواند برای مصارف خانگی و منازل پیشنهاد شود، استفاده از فیلترهای شنی است. این فیلترها اصطلاحاً درون مخازن فلزی کپسولی شکل  قرار می‌گیرند که با  نام مخزن FRP  شناخته می‌شوند.

 برای ویلای‌های ساخته شده در اطراف شهر‌ها که اغلب از آب چاه یا سایر آب‌های با املاح بالا تغذیه میشود این فیلترهای FRP بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. حتی در مواردی که دستگاه‌های نیمه صنعتی متصل شده‌اند و کدورت آب ورودی بالاست، ممکن است نصب این فیلتر‌ها نیاز باشد. این فیلترها معمولاً شامل سه لایه سیلیس با دانه‌بندی‌های مختلف هستند و رسوبات را به خود جذب می‌کنند.

 یکی دیگر از موارد استفاده این فیلتر‌ها برای استفاده در استخرها به ویژه برای آبی که به صورت سیل‌کوله داخل استخر می‌رود می‌باشد. چرا که این آب‌ها در کنار وجود املاح بسیار بالا در داخل خود، ذرات خارجی زیادی را نیز با خود حمل میکنند. فیلترهای شنی این امور را از آب حذف می‌کنند، از جمله جدا کردن مواد نخی از لباس، موهای موجود در آب، و کاهش کدورت آب در صورت وجود.

در برخی از منازل و واحدهای مسکونی واقع در حاشیه شهر که از آب چاه استفاده می‌کنند موضوع مهم میکروب‌کشی بسیار حائز اهمیت است. در اینگونه ساختمان‌ها آب از چاه وارد یک مخزن ذخیره می‌شود و از آن مخزن ذخیره وارد واحد مسکونی یا ویلا می‌شود. در اینجا مسئله تصفیه و گند زدایی و از بین بردن میکروب‌ها و باکتری‌های داخل آب که برای سلامتی انسان بسیار خطرناک است بسیار اهمیت دارد. برای موارد استحمام و استفاده از سرویس‌های بهداشتی، از جمله مسواک زدن، و یا برای مصارف خوراکی که این موارد بسیار حیاتی‌تر می‌شوند، این اقدامات بسیار حیاتی است.

کلر:

در مخازن ورودی ساختمان‌های متصل به آب چاه عموماً از کلر استفاده می‌شود اما در مواردی که مصرف‌کننده بخواهد خیالش راحت‌تر باشد و دردسر کمتری داشته باشد و هزینه به اندازه زیاد برایش مهم نباشد، از دستگاه اوزون برای میکروب‌کشی استفاده می‌کنند. کلر به دو شکل دستی و یا با تزریق انجام می‌شود. در روش دستی، کلر به وسیله‌ی یک پیمانه به مخزن اضافه می‌شود و با استفاده از تست‌کیت کلر، غلظت آن اندازه‌گیری می‌شود. در زمان‌هایی که آب قرار است برای مصرف خوراکی استفاده شود، حتماً باید غلظت کلر بین 0. 3 الی 0. 8 PPM باشد. اگر غلظت کمتر از این باشد، حتماً باید کلر تزریق شود و اگر بیشتر از این مقدار باشد، باید میزان کلر تزریقی به مخزن را کاهش داده و اطمینان حاصل شود که مقدار کلر از این میزان گفته شده تجاوز نکند چرا که وجود بیش از حد کلر در داخل آب خود عاملی خطرناک برای سلامتی انسان به شمار میرود.

اوزون:

از لحاظ میکروب‌کشی، اوزون قدرتمندتر از کلر عمل می‌کند. دستگاه اوزون از طریق واکنش‌های خاص اکسیژن هوا را جذب کرده و تبدیل به اوزون می‌کند. اوزون همواره تمایل دارد با مواد آلی و میکروبی در معرض تعامل قرار گیرد و آن‌ها را از بین ببرد، سپس نیز خود به مولکول اکسیژن تبدیل می‌شود. اگر به هیچ ماده‌ای برخورد نکند، به تدریج تجزیه می‌شود و به اکسیژن تبدیل می‌شود.

اما چیزی که حائز اهمیت است، میزان غلظت اوزون در آب است. اگر مقدار اوزون در آب بالا باشد، احتمال وقوع مشکلات در مصارف مانند استحمام و حتی مصرف خوراکی وجود دارد. میزان اوزون باید به مقدار مناسب و دقیقی محاسبه شود و به آب وارد شود تا در نهایت میزان باقی‌مانده اوزون در مخزن یا خروجی شیرها اندازه‌گیری شود و مقدار مناسب خود را داشته باشد.

اشعه UV:

گاهی اوقات در خروجی مخازن، یک دستگاه UV تعبیه می‌شود که می‌تواند با ساطع کردن اشعه فرابنفش میکرو اورگانیسم‌ها را از آب حذف کند. وجود فیلتر یا دستگاه UV در مخازن آب چاه و آب‌هایی که سر منشاء زیر زمینی دارند این اطمینان را از جهت از بین رفتن میکروب‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا از داخل آب به انسان می‌دهد که آبی سالم و عاری از آلودگی‌ها مصرف می‌کنند.

در بعضی مناطق میزان آهن یا حتی میزان برخی یون‌ها در آب بالا است که باعث سیاه شدن زیر ناخن نیز می‌شود، زمانی که میزان آهن در آب افزایش می‌یابد، به هنگام شستشوی دست و صورت و یا شستشوی ظروف با دست و یا زمان‌هایی که لکه‌ای از آب جایی بماند، زرد می‌شود و همچنین افزایش میزان یون‌ها در آب، در هنگام استحمام باعث خشکی پوست سر، مو و پوست بدن می‌شود.

در این شرایط نیز اوزون می‌تواند به عنوان یک کمک موثر عمل کند؛ زیرا آب را نرم کرده و برخی یون‌ها را تجزیه می‌کند و پس از آن نیز اگر یک فیلتراسیون میکرونی نصب کنیم، این یون‌ها کاملا خنثی شده و آب مناسب برای استفاده تبدیل می‌شود.

در رابطه با آب چاه، برای موضوع گندزدایی حتماً باید یک راه‌حل مناسب از بین استفاده از کلر یا اوزون و یا UV انتخاب شود. استفاده از UV نیز در مواردی که نادر اتفاق می‌افتد، صورت می‌گیرد. معمولاً استفاده از UV به عنوان تکمیلی پس از RO مفید است، اما به تنهایی توصیه نمی‌شود.

اشتراک گذاری

WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Telegram
پیمایش به بالا