8 تاثیر مثبت نوشیدن آب ولرم

8 تاثیر مثبت نوشیدن آب ولرم

مطالب اخیر

یکی از تجربه‌های بسیار جالبی که طی سالیان اخیر در جهت سلامتی آب و سلامتی هموطنان به دست آمده مورد جالب توجهی به عنوان نوشیدن آب تصفیه شده ی ولرم می‌باشد. عمدتاً کسانی که سراغ خرید دستگاه تصفیه آب می‌آیند سلامتی برایشان از اولویت‌های زندگی است؛

بنابراین نوشیدن آب به شکل مستقیم از دستگاه تصفیه آب خانگی که دمای معمولی بین ۲۰ تا ۲۸ درجه سانتی گراد دارد را به آب سرد یخچال یا به آب یخ ترجیح می‌دهند. چرا که به تأثیر نوشیدن آب با دمای معمولی برای سلامتی آگاه هستند و جالب‌تر آنکه اینگونه افراد به دلیل حساس شدن ذائقه شان با کوچکترین تغییر طعم آب تصفیه شده با مرکز تماس گرفته و علت را جویا می‌شوند. عموماً عنوان می‌نمایند طعم آب به آن شکلی که گوارا بوده دیگر نیست؛ دلیل تغییر طعم در مجال بحث ما نیست اما خلاصه آن را جهت آگاهی به استحضار می‌رسانیم: دلیل این تغیر طعم در بیشتر این موارد خرابی فیلتر ممبران (فیلتر چهارم) می‌باشد.

نکته مهم: آب وقتی سرد می‌شود مخصوصاً آب یخ، طعم آن بسیار کمتر قابل احساس خواهد بود و هرچه دمای آب سردتر میشود طعم آن نیز نامحسوس‌تر می‌گردد.

فرهنگ نوشیدن آب در کشورهای مختلف

نوشیدن آب در هر فرهنگ و اقلیم به تناسب دانش به سطح آگاهی آن منطقه یا کشور متفاوت است. مثلاً بین دو کشور فرانسه و آلمان خوردن آب گازدار توسط آلمانی‌ها نسبت به فرانسوی‌ها بیشتر صورت می‌پذیرد و فرانسوی‌ها ترجیح می‌دهند آب بدون گاز مصرف نمایند.

ژاپنی‌ها بلافاصله بعد از بیدار شدن یک یا دو لیوان آب ولرم می‌نوشند، روس‌ها آب درخت می‌نوشند؛ درخت توس در روسیه نماد زیبایی این کشور می‌باشد که برخی از مردم روسیه در اسفند ماه به اندازه دو سانتی‌متر حفره‌ای در درخت ایجاد می‌نمایند که یک نی داخل آن قرار داده و زیر نی لیوانی می‌گذارند، معمولاً بین دو تا سه لیتر در روز شیره یا آب درخت خارج می‌شود.

در همین شیراز خودمان سابق بر این در مناطقی از حوالی این شهر صبح ناشتا به جای چای یا صبحانه، یک فنجان آب گرم به همراه چند قطره آب لیموی تازه میل می‌نمودند. قاعدتاً روش زندگی شما با سلامتی و طول عمر شما رابطه مستقیم خواهد داشت به همین خاطر است که شیوه‌ی خوردن و آشامیدن بر اساس تجربه یا دانش حتی نوشیدن آب به مرور به شکل آداب و رسوم درمی‌آید. نوشیدن آب ولرم تأثیرات مثبت بسیار زیادی در بدن انسان می‌گذارد.

 

مهمترین تاثیرات مثبت نوشیدن آب ولرم

۱- تناسب اندام و جلوگیری از پیری زودرس:

نوشیدن آب نیاز به پزشک را به حداقل می‌رساند! بسیاری از مردم ژاپن همان طوری گفته شد صبح ناشتا بین یک تا دو لیوان آب ولرم می‌نوشند. جالب است بدانید بیش از ۵۰هزار نفر ژاپنی بالای ۱۰۰ سال سن دارند.

بعد از بیدار شدن، بدن و اجزای آن مانند: مغز، کبد، کلیه و… کم کم از حالت خواب رفتگی دور شده و فعالیت روزانه را شروع می‌نمایند؛ نوشیدن آب باعث افزایش سوخت و ساز می‌گردد و کالری سوزی بدون ورزش خواهید داشت.

۲- افزایش فعالیت مغز:

مغز به مقدار مناسب به هیدراتاسیون برای عملکرد صحیح نیاز دارد. سلول‌های خاکستری نیاز دارند تعادل بین آب و سایر عناصر داشته باشند؛ با نوشیدن آب ولرم به شکل ناشتا باعث می‌شود تمرکز بیشتری نیز پیدا نمایید. مغز اولین ارگان بدن می‌باشد که کم آبی را متوجه می‌شود و با نوشیدن آب، مغز اجازه این را پیدا می‌نماید که نسبت به تشنگی به فعالیت‌های دیگر اولویت بدهد.

3- نوشیدن آب در احساسات شما تأثیر می‌گذارد:

خیلی عجیب به نظر می‌رسد اما نوشیدن آب تأثیر بر روان انسان می‌گذارد. با نوشیدن آب سموم و سلول‌های مرده از طریق کلیه و تعریق از بدن خارج می‌گردند و فرآیند شیمیایی بدن در تعادل قرار گرفته و منجر به راه‌اندازی مجدد فعالیت‌های ذهنی می‌گردد. نوشیدن آب بهترین راه برای از بین بردن اضطراب و استرس است.

4- خواب بهتر با نوشیدن آب ولرم قبل از خواب:

بهتر است قبل از مسواک زدن باشد زیرا خمیر دندان حاوی فلوراید است و بهتر است قبل از آن آب را میل نمایید زیرا باعث می‌شود کیفیت خواب شبانه بهتری داشته باشید. آب افزایش جریان خون به مغز را ایجاد می‌نماید، فشار خون را تنظیم نموده و باعث افزایش اکسیژن و هیدراتاسیون مغزی می‌شود.

5- نوشیدن آب ولرم به حافظه نیز کمک می‌نماید:

از آنجایی که تقریباً ۸۰% از بافت مغزی را آب تشکیل می‌دهد ضروری است آب کافی به بدن برسانید. آزمایشات بالینی صورت گرفته توسط یک مرکز تحقیقاتی ثابت کرده کم آبی در بدن افراد می‌تواند باعث افت حافظه کوتاه مدت گردد.

۶- داشتن پوستی شفاف:

آن‌هایی که در طی روز آب به اندازه کافی می‌نوشند نسبت به کسانی که بدن آن‌ها معمولاً با کم آبی مواجه است دارای پوستی بهتر و شفاف‌تر می‌باشند. با کمبود آب، غلظت خون افزایش پیدا کرده و تمامی ارگان‌های بدن آب مورد نیاز خود را از سطح پوست دریافت خواهند نمود. تعریق نیز کمتر شده و به مرور این فرایند می‌تواند تأثیر مخرب و منفی بر روی پوست شما ایجاد نماید.

۷- کاهش سردرد با نوشیدن آب صبحگاهی:

آن‌هایی که دچار بیماری میگرن هستند یکی از روش‌هایی که می‌تواند به آن‌ها کمک نماید نوشیدن آب صبحگاهی است. همانطور که در متون بالا به آن اشاره شد ۸۰% بافت مغز از آب تشکیل شده است و کمبود آب در بدن و مغز می‌تواند میگرن را تشدید نماید.

۸- درمان یبوست:

حرکات روده در امر گوارش جزء کار‌های حیاتی سیستم گوارش است. تبادل مواد مغذی از روده به خون نیز بدون آب غیرممکن است؛ کم آبی می‌تواند منجر به یبوست گردد زیرا حرکات روده با نوشیدن به اندازه‌ی آب به بهترین شکل خود اتفاق خواهد افتاد.

بهترین زمان نوشیدن آب چه موقع است؟

مرکز تخصصی فرایند آب پارس با توجه به سال‌ها تجربه و تحقیق در این مورد پیشنهاد می‌کند:

۱- بهتر است بعد از بیدار شدن، قبل از خوردن و مصرف هر چیز به شکل ناشتا، بین یک تا دو لیوان آب بنوشید.

۲- ۳۰ دقیقه قبل از خوردن غذا نیز یکی از مواردی است که معمولاً پزشکان با آن تأکید دارند و ورزشکاران و مربیان نیز برای کنترل اشتها به این امر توصیه می‌ورزند. نوشیدن آب قبل از غذا، برای غلظت غذا در معده و هضم آن کمک می‌نمایند.

۳- یک لیوان قبل از حمام، معمولاً دوش آب گرم مقداری از آب بدن را به صورت تعریق خارج می‌نماید، برای تنظیم فشار خون و جایگزینی آب خارج شده از بدن بهتر است قبل از استحمام یک لیوان آب مصرف شود.

۴- یک لیوان آب قبل از خواب برای بهبود کیفیت خواب بنوشید. به طور کلی می‌توان گفت ۸ لیوان که به شکل عادی قرار است مصرف گردد در این ساعاتی که گفته شد به علاوه هر زمانی که احساس تشنگی کردید مصرف گردد.

اشتراک گذاری

WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Telegram
پیمایش به بالا