اهمیت آب و تصفیه‌ی آن در زندگی انسان‌ها

روش‌های تصفیه آب خانگی در بازار ایران

مطالب اخیر

آّب:

آب در ایران باستان یکی از چهار رکن اساسی جهان هستی به شمار می رود. آب یکی از عجیب‌ترین پدیده‌های آفرینش است. آب از دو عنصر هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است که در دمای معمولی گاز هستند. هیدروژن عنصری است که می‌سوزد. در حالی که اکسیژن برای سوزاندن لازم است. این در حالی است که برای خاموش کردن آتش در بسیاری موارد از آب استفاده می‌شود.آب سرمایه ملی است. تا بیست سال پیش سرمایه ملی کشورها انرژی بود اما در آینده‌ای نه چندان دور آب را با نفت معاوضه خواهند کرد. برای آنکه این تصویر از آینده زیاد دور از ذهن نباشد کافی است که به این نکته توجه کنیم که برای انرژی به جز نفت جایگزین‌های نه چندان ارزان‌تر در دسترس بشر است اما جایگزینی برای آب، فعلاً وجود ندارد.

آب از بدو تشکیل کره زمین تا به حال به طور تقریبی 75 درصد از کره زمین را تشکیل می‌دهد ولی کمتر از سه درصد این حجم قابل شرب است. مقداری از آب‌های قابل شرب در قطب‌ها به صورت یخچال طبیعی و برخی از آب‌های قابل شرب باقی‌‌مانده به صورت سفره‌های آب در عمق‌های مختلف زیرزمینی قراردارند. که دسترسی به آنها هزینه بر است. مقداری نیز به صورت سیلاب از بین می‌رود. بنابراین کمتر از یک درصد آب شرب در جهان با زحمت و هزینه کم در دسترس بشر است. کشور ایران با قرارداشتن در منطقه نیمه خشک کره زمین بحران کم آبی را در سال‌های اخیر به صورت جدی تجربه کرده است.در روند افزایش بی‌رویه جمعیت، توسعه صنایع و افزایش پساب‌ها و پسماند‌ها، استفاده از سموم کشاورزی و کودهای شیمیایی، کمبود آب و آلودگی منابع آب نه تنها کشور ایران بلکه جهان را با بحران روبه‌رو کرده است. امروزه آب به جز جایگاه فردی و زیست محیطی در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی اهمیت ویژه‌ای را داراست. به طوری‌که به یک عامل مهم در روابط بین‌الملل نیز تبدیل گشته است.

تا اینجا سخن از اهمیت آب در اکوسیستم و چگونگی پیدایش آلودگی در آب شرب گفته شد. حال از اهمیت آن در بدن انسان به طور کوتاه و مختصر باید این نکته را یادآور شویم که 75 درصد وزن بدن انسان را آب تشکیل می‌دهد. آب به عنوان حلال عمومی نقش مهمی را در حفظ تعادل شیمیایی و فیزیکی بدن ایفا می‌کند. ترکیبات مغذی از جمله قندها، پروتئین‌ها، املاح و حتی گازها نظیر O2 و CO2 از طریق آب جابه‌جا می‌شوند. بنابراین سلامتی در زندگی‌مان به کیفیت آب مورد استفاده ما بستگی دارد.

چرا باید آب تصفیه شود؟

با توجه به مطالبی که از نظر گذشت تا حدودی مشخص شد که دلیل تصفیه آب چیست. ولی علاوه بر موارد ذکر شده باید این را نیز اضافه کرد که با توجه به دانش کنونی و سطح آگاهی بشر، وسواس بیشتری نسبت به گذشته در ارتباط با مصرف آب به وجود آمده است که البته این حساسیت بسیار هم منطقی است زیرا علم اکنون علت و ریشه برخی از انواع بیماری‌های گوارشی، کبدی، کلیوی، عصبی، سرطان و … را در آلودگی‌های شیمیایی و فیزیکی آب می‌داند. به عنوان مثال:

نیترات ماده‌ای است که از فاضلاب، کودهای حیوانی و کودهای شیمیایی وارد سفره‌های آب زیرزمینی یا آب‌های سطحی می‌شود. این ماده در محیط معده‌ی انسان به نیتریت سمی تبدیل شده و با هموگلوبین خون ترکیب می‌شود و آن را تبدیل به متا هموگلوبین می‌کند. این واکنش در کودکان، به خصوص نوزادان شیرخوار به دلیل اینکه اسید معده آنها ضعیف است بیشتر رخ می‌دهد. متهموگلوبین دو تاثیر مخرب در بدن ایجاد می‌کند.

  1. اول آنکه وظیفه هموگلوبین رساندن اکسیژن از شش‌ها به سلول‌هاست که با تبدیل شدن به متهوگلوبین اختلال در این وظیفه به وجود می‌آید.
  2. دومین تاثیر خطرناک متهموگلوبین واکنش آن با آمین‌ها و آمیدهای نوع دوم و سوم است که منجر به تشکیل نیتروزامین می‌شود که از قابلیت سرطان‌زایی برخوردار است. خوب است به یاد داشته باشیم فیلتر ممبرین از قابلیت حذف این ماده در آب برخوردار است. طبق آزمایش‌‌های انجام شده، آبی با حدود 50 میلی‌گرم نیترات بعد از فیلتر شدن توسط دستگاه easywell کمتر از 2 میلی‌گرم در لیتر نیترات داشته است.گفتنی است در شهرهایی که آلودگی هوا مطرح است مخصوصا در فصل‌های بارندگی احتمال آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی وجود دارد.

لطفا به جدول ذیل که برگرفته شده از اطلاعات منتشر شده توسط سازمان واترکوالیتی آمریکا است توجه کنید:

املاحمقدار مجاز (mg/L)روش‌های تصفیهمشکلاتی که در انسان به وجود می‌آوردمنابعی که از آن وارد آب می‌شود
سیانید0.2اسمز معکوس تقطیر تبادل یونی (آنیونی) الکترودیالیزتیروئید مشکلات عصبیآبکاری الکتریکی صنایع فولاد پلاستیک استخراج معادن کودها
سرب0اسمز معکوس تقطیر تبادل یونی (کاتیونی) الکترودیالیزبیماری‌های کبدی مشکلات عصبیسپرده‌های طبیعی (باران) لوله‌های فلزی
آرسنیک0اسمز معکوس تقطیر تبادل یونی (آنیونی) آلومینیوم فعال شدهمشکلات عصبی اختلال در سیستم گردش خون افزایش خطر ابتلا به سرطانپالایشگاه نفت نگهدارنده‌های چوب علف کش‌ها محصولات دامی سپرده‌های طبیعی حاصل از فرسایش خاک
تری‌هالومتان0کربن فعال شده هوادهیسرطانترکیب کلر با مواد آلی در آب

اشتراک گذاری

WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Telegram
پیمایش به بالا