2 مشکل اساسی فیلترهای تصفیه آب نامرغوب

2 مشکل اساسی فیلترهای تصفیه آب نامرغوب

مطالب اخیر

استفاده از فیلترهای تصفیه آب نامرغوب می‌تواند به دو شکل ایجاد مشکل کند. اولین مشکل این است که این فیلترها معمولاً آب را الوده کرده و به سلامتی انسان آسیب می‌زنند. دومین مشکل نیز این است که ممکن است اشکالاتی در عملکرد دستگاه تصفیه آب ایجاد کرده و باعث خرابی قطعات و فیلترهای بعدی شود.

خرابی قطعات و فیلترهای دستگاه

این مشکل به چندین‌بخش تقسیم می‌شود، از جمله حذف نشدن گل و لای و زنگار  ناشی از لوله‌های فرسوده که از فیلترهای مرحله اول و سوم عبور می‌کنند. اگر فیلترهای مرحله اول و سوم کیفیت مناسبی نداشته باشند و نتوانند این ذرات را تصفیه کنند، باعث خرابی زودهنگام فیلتر مرحله دوم که ساخته شده از  “کربن اکتیو” است، می‌شود، عمر آن کاهش یافته و ممکن است در ادامه باعث خرابی ممبرین شود. در این شرایط به جای اینکه ممبرین دستگاه به مدت دو الی سه سال کار کند، طول عمر آن کاهش یافته و پیش از موعد احتیاج به تعویض پیدا می‌کند.

در دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس که بر پایه فیلتر ممبرین کار می‌کنند در صورتی که فیلتر مرحله دوم نتواند کلر موجود در آب را به صورت کامل حذف نماید به مرور امر تصفیه به طور کامل انجام نمی‌شود. کلر یکی از موادی است که بافت‌ها و لایه‌های ممبرین را اکسیده کرده و آسیب می‌زند و منجر به کاهش طول عمر ممبرین می‌شود.

یکی از مواردی که ممکن است باعث کاهش کیفیت مناسب فیلترهای کربن مرحله دو و سه بشود، استفاده از آنتراسیت (ذغال سنگ) به عنوان جایگزین کربن با کیفیت خصوصا کربن گیاهی می‌باشد. در این صورت، ذرات بسیار ریز کربن از فیلترها جدا شده و وارد ممبرین می‌شوند که می‌تواند باعث کیپ شدن ممبرین شود. این کیپ شدن علاوه بر خرابی ممبرین، ممکن است با ایجاد فشار مضاعف بر پمپ بر طول عمر پمپ نیز تأثیر منفی بگذارد.

عدم کیفیت فیلتر‌های دستگاه تصفیه آب حتی بر روی طول عمر شیر برقی نیز می‌تواند تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر دستگاه برای پر کردن یک مخزن 19 لیتری در عرض 40 دقیقه، چهار یا پنج ساعت کار کند، این ممکن است باعث خرابی زودتر پمپ و شیر برقی شود. همچنین، احتمال وجود مشکلاتی مانند نیم سوز شدن یا سوختن آداپتور نیز وجود دارد.

در صورتی که ممبرین خود کیفیت مناسبی نداشته باشد و کیپ شود، این ممکن است باعث خرابی پمپ، شیر برقی و آداپتور شود.

یکی از مشکلاتی که در فیلترهای با کیفیت پایین مشاهده شده است، عدم کیفیت فیلترهای مرحله پنج و شش است. اگر این فیلترها از کیفیت مناسبی برخوردار نباشند، ممکن است مواد مانند کربن یا سنگ‌های معدنی درون آنها یا نمد خروجی آنها کیفیت مناسبی نداشته باشند که بتوانند ذرات را به خوبی تصفیه کنند. این نمد 10 میکرونی که برای خروجی این فیلترها استفاده می‌شود، ممکن است باعث دیده شدن ذرات کربن، دانه‌های ریز خاک و شن در آب خروجی از شیر برداشت دستگاه بشود.

یکی دیگر از مشکلاتی که در فیلترهای بی‌کیفیت رخ می‌دهد، کیپ شدن این فیلترها است، به ویژه در مورد فیلترهایی که از آنتراسیت (ذغال سنگ) و کربن‌های معدنی در مرحله دوم استفاده می‌شود. این کیپ شدن ممکن است به دلیل کیفیت پایین باشد که ممکن است باعث خرابی شیر برقی و پمپ شود.

آسیب به سلامتی انسان

کربن‌های بی‌کیفیت، به ویژه کربن‌های معدنی و آنتراسیت، امکان حذف املاح مهمی که باید از آب حذف شوند را ندارند. این کربن‌ها نمی‌توانند مواد مضری مانند سموم کشاورزی، کلر، مشتقات کلر، و سایر مواد آلوده‌کننده را حذف کنند. این مواد ممکن است همچنان در آب باقی بمانند و آب آلوده به همان مواد قبلی برای مصرف انسان قرار گیرد که می‌تواند به بروز بیماری‌های ناشی از این مواد منجر شود.

این کربن‌ها به دلیل حضور فلزات سنگین یا مواد آلوده‌کننده دیگر، خود میتوانند باعث آلودگی آب بشوند. این کربن‌ها، به عنوان کربن‌های معدنی شناخته می‌شوند، که به دلیل حضور فلزات سنگین، ممکن است بیماری‌زا باشند و باعث بروز مشکلاتی مانند نارسایی کلیه و کبد، اختلال در سیستم گردش خون، مشکلات گوارشی و سایر مشکلات سلامتی شود.

استفاده از مواد نامناسب و غیرمناسب در ساختار فیلترها می‌تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود. استفاده از پلی اتیلن به جای پلی پروپیلن در پوسته فیلترها، به ویژه در فیلترهای آب، می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد. پلی اتیلن از درجه غذایی برخوردار نیست و ممکن است شامل موادی باشد که مخاطراتی از جمله احتمال بروز سرطان برای سلامتی انسان دارند،

در بررسی‌های انجام شده، مشاهده شده است که ممبرین‌ها و فیلترهای مرحله چهارم بی‌کیفیت، قادر به حذف بهینه املاحی که از لحاظ هجمی نزدیک به مولکول‌های آب هستند، نبوده‌اند. به عنوان مثال، نتوانسته‌اند نیترات را به طرز مطلوب حذف کنند. نیترات، یک ماده سرطان‌زاست که در مناطقی با سطوح بالای نیترات، وجود دارد. در این شرایط، عملکرد این دستگاه‌ها که برای حداکثر رساندن نیترات به حد استاندارد طراحی شده‌اند، به خوبی انجام نشده است. به همین دلیل، ماده‌ای که ممکن است منجر به بیماری شود، همچنان در آب باقی‌مانده و عمل تصفیه به طور کامل و بهینه انجام نشده است.

یکی از موارد دیگری که البته خیلی کم و نادر اتفاق می‌افتد و البته خیلی هم موضوع حاد و مهمی نیست، اما در فیلتر مرحله پنج و شش، اگر از کربن و مینرال خوبی استفاده نشده باشد، یعنی جنس کربنشان خوب نباشد یا آن نمد خروجی‌شان از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد، باعث می‌شود که ذرات کوچک از فیلتر عبور کرده و وارد شیر برداشت بشود و در داخل شیر برداشت به شکل رسوب انباشته شود. حتی گاهی اوقات باعث کیپ شدن مغزی شیر و خراب شدن مغزی شیر می‌شود.

در مورد چسب‌های استفاده شده در فیلترهای تصفیه آب، باید توجه داشت که استفاده از چسب‌های با کیفیت پایین می‌تواند منجر به مشکلات جدی شود. اگر چسبی که برای اتصال قطعات فیلتر مرحله دوم به بدنه یا لوله میانی استفاده می‌شود، کیفیت مناسب نداشته باشد و دارای استانداردهای غذایی لازم نباشد، ممکن است خود باعث الودگی آب بشود. علاوه بر این، چسب‌های با کیفیت پایین معمولاً دارای خطرات سرطان‌زا هستند.

بنابراین، برای جلوگیری از آلودگی آب و خطرات سلامتی ناشی از استفاده از چسب‌های نامناسب، اهمیت دارد که کارخانه‌های تولید فیلترها دقت کافی را در انتخاب و استفاده از چسب‌های مطابق با استانداردهای بهداشتی و غذایی قائل شوند. انتخاب چسب‌های با کیفیت و ایمن می‌تواند به عملکرد بهتر و ایمن‌تر فیلترهای تصفیه آب کمک کند و از ورود مواد آلوده و خطرات سلامتی جلوگیری نماید.

در فیلترهای بی‌کیفیت، واشرهای استفاده شده بر روی فیلترهای مرحله دو و سه نقش مهمی در انجام کار آب‌بندی دارند. این واشرها باید از جنسی باشند که از درجه غذایی برخوردار باشند، مانند پی وی سی خوراکی یا سیلیکون. اما در فیلترهای بی‌کیفیت، اغلب از واشرهایی با کیفیت پایین استفاده می‌شود که معمولاً سیاه و یا بی‌رنگ هستند و حتی از فوم نیز برای این منظور استفاده می‌شود به دلیل هزینه کمتر.

استفاده از واشرهای نامناسب و غیراز درجه غذایی می‌تواند منجر به آلودگی آب شود و بیماری‌های جدی از جمله سرطان را ایجاد کند. بنابراین، اهمیت دارد که واشرهای استفاده شده در فیلترها از جنسی باشند که از درجه غذایی برخوردار باشند و ایمنی و کیفیت آب را حفظ کنند. انتخاب واشرهای با کیفیت مطلوب می‌تواند به جلوگیری از آلودگی آب و بروز مشکلات سلامتی کمک کند و عوارض جدی احتمالی را کاهش دهد.

اشتراک گذاری

WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Telegram
پیمایش به بالا