آیا آب تصفیه شده برای رادیاتور ماشین خوب است؟

آیا آب تصفیه شده برای رادیاتور ماشین خوب است؟

مطالب اخیر

بله قطعاً آب تصفیه شده توسط دستگاه تصفیه آب خانگی مناسب است اما هر دستگاهی با هر شرایطی نمی‌تواند آب مفید برای رادیاتور ماشین را تولید نماید. قبل از اینکه راجع به دستگاه مناسب و اینکه چه دستگاهی با چه مشخصاتی توانایی تولید آب خوبی برای رادیاتور را دارد، باید ببینیم چه املاحی در آب وجود دارد که برای رادیاتور ماشین مشکل ساز می‌گردد.

چه موادی در آب وجود دارد که برای رادیاتور ماشین مشکل ساز می‌گردد؟

عمدتاً دو ماده بی‌کربنات کلسیم و بی‌کربنات منیزیم که عنوان سختی موقت آب را به خود اختصاص داده‌اند برای رادیاتور ماشین مشکل ساز می‌شوند البته دیگر یون‌ها نیز مانند سدیم، پتاسیم( نمک‌ها)، آهن، مس و… باعث کیپ شدن مجاری رادیاتور می‌گردند اما نه به اندازه‌ی کلسیم و منیزیم؛ دلایل آن عبارتند از:

  1. معمولاً میزان بی کربنات کلسیم و منیزیم در هر آبی به نسبت سایر املاح بیشتر است.
  2. به این دو ماده که اصطلاحاً به آن‌ها سختی موقت نیز اطلاق می‌گردد با گرم شدن و جوشیدن از آب جدا شده و به دیواره رادیاتور می‌چسبند.

تأثیر مخرب املاح آب بر رادیاتور ماشین

وقتی که بی‌کربنات‌ها با گرم شدن از آب جدا شده و در مجاری رادیاتور رسوب می‌بندد به مرور اشکالاتی را برای رادیاتور اتومبیل ایجاد می‌نمایند که به شرح زیر می‌باشد:

  1.  دیواره لوله‌های رادیاتور به واسطه رسوب ضخیم‌تر شده و تبادل دما (یعنی خنک شدن آب) کمتر صورت می‌پذیرد
  2. لوله‌ها کم کم کیپ شده و رادیاتور نیاز به اسید شویی پیدا می‌نماید.
  3. رسوب حاصل از بی‌کربنات کلسیم و منیزیم ایجاد خوردگی در لوله‌های رادیاتور می‌نماید که بعد از مدتی باعث سوراخ شدن برخی از قسمت‌های رادیاتور می‌گردد.
  4. اسیدشویی به همان ترتیب که رسوبات را از بین می‌برد ایجاد خوردگی در لوله‌های رادیاتور ماشین می‌کند، نکته‌ای را که باید به آن توجه داشته باشیم خوردگی‌های ناشی از رسوبات در رادیاتور بعد از اسیدشویی که رسوب از روی لوله‌ها برداشته می‌شود مشخص می‌گردد، یعنی بعد از اسیدشویی متوجه می‌شویم بری از قسمت‌های رادیاتور سوراخ شده زیرا قبل از اسید شویی رسوب‌ها جلوی سوراخ را پوشانده بودند.

چه نوع دستگاه تصفیه آبی برای رادیاتور اتومبیل شما آب مناسبی را تولید می‌نماید؟

در بین انواع دستگاه تصفیه آب خانگی با روش‌های متفاوت مانند فیلتراسیون میکرونی، تبادل یونی، کربنی، UF و آیونایزر، روش تصفیه اسمز معکوس یا همان reverse osmosis بهترین گزینه می‌باشد.

به خاطر داشته باشید که چگونه می‌توان تشخیص داد دستگاهی که دارید RO یا همان اسمز معکوس است؟ دستگاه‌های اسمز معکوس دارای حداقل پنج مرحله فیلتراسیون، پمپ و آداپتور برای تقویت فشار آب شهری و فشار اسمزی برای عبور آب از ممبران و در آخر مخزن ذخیره تحت فشار می‌باشند.

کدام یکی از دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس بهتر عمل کرده و خروجی آب تصفیه شده آن مناسب رادیاتور ماشین می‌باشد؟

دستگاه اسمز معکوس تصفیه آب خانگی باید دارای مشخصات زیر باشد بتوان روی آب تصفیه شده ان برای رادیاتور اتومبیل حساب کرد:

  1. دارای فیلتر ممبران با ریجکشن ۹۸% باشد.
  2. دارای کربن فعال با قدرت جذب بالا(عدد یدین بالای ۱۰۰۰)

از کجا بدانیم دستگاه تصفیه آب ما این مشخصات را دارد؟

  1. بهتر است از مرکزی که این دستگاه خریداری شده جزئیات مطرح شده در بابطه با ویژگی‌های دستگاه‌های اسمز معکوس سوال شود.
  2.  با تست TDS می‌توان متوجه کیفیت آب برای رادیاتور گشت. ممبرانی که ۹۸% ریجکشن دارد تی دی س آب ورودی ۱۰۰۰ را به ۲۰ و ۱۰۰ را به ۱۰ می‌رساند.

توصیه می‌شود هر زمان کارشناس فنی برای تعویض فیلتر دوره‌ای و سرویس دستگاه به منزل شما مراجعه می‌نماید حتماً از‌ ایشان بخواهید تست TDS را برای شما انجام دهد که از سلامت ممبران و کیفیت آن اطمینان حاصل نمایید .

در نهایت

به این نکته مهم توجه کنید که بهتر است از تی دی اس بالای ۲۰ برای رادیاتور ماشین استفاده نشود. مرکز تخصصی فرایند آب پارس به پارس نیرو‌های خود را موظف نموده است هنگام تعویض فیلتر‌های دوره‌ای تست تی دی اس را برای مشتریان انجام دهند.

اشتراک گذاری

WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Telegram
پیمایش به بالا