پارامترهای موثر بر انتخاب نوع دستگاه تصفیه آب (قطعات دستگاه)

انواع دستگاه‌های تصفیه آب خانگی بر اساس فیلتر

مطالب اخیر

هوزینگ‌ها

یک دستگاه تصفیه آب خانگی خوب باید مشخصات ذیل را دارا باشد. هوزینگ‌ها باید از مواد و متریال خوبی استفاده شده باشند. برای تولید هوزینگ قالب مناسبی استفاده شود بدین شکل که قالب هوزینگ حتما یک تکه باشد و علاوه بر این، هوزینگ از ضخامت مناسبی برخوردار باشد. چرا که هوزینگ‌ها از جنس پلاستیک هستند و زمانی که بر اثر فرسودگی و کیفیت پایین خشک می‌شوند، ترد و شکننده می‌شوند و پس از مدتی خشک شده و فشار آب شهری و علاوه بر آن فشار وارده از سوی پمپ دستگاه میتواند به آن آسیب وارد کرده و در نهایت باعث ترکیدگی هوزینگ و نشتی ناگهانی آب و در نتیجه آسیب شدید به کابینت محل نصب و حتا در صورت ادامه نشتی به دلیل نبودن ساکنین باعث آسیب به ساختمان شود.

در هوزینگ‌هایی که دارای کیفیت مناسبی هستند، این مسئله  ترکیدگی خیلی کم و به ندرت رخ میدهد. ولی متأسفانه هوزینگ‌هایی که از کیفیت خوبی برخوردار نیستند، این موضوع در آن‌ها معمول و مرسوم است و یکی از آسیب‌های جدی است که به مصرف‌کننده وارد می‌کنند.

کربن استفاده شده در فیلترها

دومین موضوعی که باید در نظر گرفت، بحث کربنی است که در فیلترهای کربنی استفاده شده است. کربن یکی از اصلی‌ترین مواد استفاده شده در فیلتر‌های تصفیه آب میباشند و نقش بسیار مهمی در سیستم تصفیه دارد. معمولاً کربن استفاده شده در فیلتر مرحله دوم، سوم و پنجم، باید عدد یدین بالای 1000 داشته باشد تا کارایی لازم را داشته باشد و همچنین بسیار حائز اهمیت است که کربن بکار رفته از نوع گیاهی باشد که از درجه غذایی برخوردار باشد.

ممبرین

مورد بعدی که باید در نظر گرفت ممبرین است. ممبرین اصلی‌ترین فیلتر در فرایند تصفیه اسمز معکوس میباشد که میبایست درصد ریجکشنش بالای 97 درصد باشد تا بتواند املاحی مثل نیترات و نیتریت را به خوبی حذف کند و TDS یا همان سختی آب را نیز به خوبی پایین بیاورد.

اتصالات و شیر ورودی

مورد دیگر، اتصالات و شیر ورودی است که باید از جنس مناسب استفاده شده باشد، از درجه غذایی بهره‌مند باشد و از ماده‌ای تولید شده باشد که Food Grade باشد و احیاناً فلزاتی همچون روی، سرب و موارد دیگر در آن به کار نرفته باشد که این‌ها خود باعث آلودگی آب می‌شود.

آداپتور

دیگر موری که در دستگاه‌های تصفیه آب باید به کیفیت آن توجه شود آداپتوری است که در دستگاه استفاده می‌شود. این آداپتورها از نوع سیم‌پیچ هستند. متأسفانه گاهی آداپتورهایی وارد بازار می‌شوند که جنس سیم‌پیچشان از مس نیست و برای ارزان‌تر شدن متریال اولیه در داخل آن بجای مس از آلومینیوم استفاده میشود که از کیفیت خوبی برخوردار نیستند. این گونه آداپتور‌ها با کمترین جریان اضافه‌ای که پمپ یا شیر برقی از آن می‌کشد ذوب می‌شوند و ایجاد مشکال می‌کنند. علاوه بر این، آداپتورها باید به شکلی ساخته شده باشند که زیر 1. 2 آمپر نباشند یعنی تا 1. 2 آمپر و حتی بالاتر 1. 5 یا 2 آمپر را بتوانند تحمل کنند. اگر احیاناً پمپ یا شیر به دلیل بروز ایراد فنی برقی آمپر کشید و به مشکل خورد، این‌ها بتوانند پاسخگو باشند.

پمپ‌ها

یکی از موارد دیگر که باید در نظر داشت، پمپ است. پمپ‌ها قطعات خیلی حساسی در روند تصفیه آب میباشند. در بحث حذف آلاینده‌هایی که از لحاظ مولکولی و حجمی ابعادشان در حد و اندازه‌ی مولکول آب است و نزدیک به آن است و احتمال حذفشان کمتر است، پمپ‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند. علاوه بر این، طول عمر فیلتر 4 (ممبرین) هم با پمپ خوب بالا می‌رود. توان پمپ‌ها در کارکرد عادی (Work pressure) 70 psi است و معمولاً ماکسیموم فشار تولیدی آنها بین 115 psi تا 125 psi است. پمپ‌هایی که کیفیت خوبی ندارند، معمولاً فشار 70 psi را ایجاد نمی‌کنند و بعضی از آن‌ها متأسفانه ماکسیموم توانی که ایجاد می‌کنند بالای 125 psi است که ممبرین تحمل چنین فشاری را ندارد و برای ممبرین‌های خانگی این فشار مناسب نیست.

یکی از موارد دیگر که خیلی حائز اهمیت است، دستگاه‌هایی هستند که معمولاً صدا می‌دهند، یا خیلی صدا می‌دهند یا بعد مدتی به صدا می‌افتند. پمپ‌ها نویزی که ایجاد می‌کنند، نوسانی که دارند، در فشاری که ایجاد می‌کنند، معمولاً این فشار را به شکل ضربه‌ای ایجاد می‌کنند. یعنی وقتی که پمپ کار می‌کند در حالت Work pressureدقیقاً روی 70 psi نمی‌ایستد یا نهایت 2 psi نوسان دارد مثلاً به 68 می‌آید و به 70 می‌رود. اما پمپ‌های بی‌کیفیت نوسان خیلی بالاتری دارند، به 65 psi می‌آیند و مثلاً به 70 می‌روند یا به 60 psi می‌آیند و به 70 می‌روند. این ضربه‌ها باعث می‌شود که املاح به خوبی حذف نشوند و طول عمر ممبرین هم کاهش یابد و ایجاد صدا هم کنند.

رنگ شاسی‌ها

رنگ شاسی‌ها اگر مناسب باشد و اصطلاحاً رنگ الکترواستاتیک باشد، کیفیت رنگ خوب باشد و نوع رنگ مناسب باشد، مقاومت را در برابر رطوبت بالا می‌رود. این دستگاه‌ها چون غالبا زیر سینک قرار می‌گیرند معمولاً در شرایطی قرار دارند که رطوبت در آن قسمت بالاست. بنابراین رنگ، اگر مناسب باشد، باعث بالا رفتن طول عمر شاسی دستگاه میشود.

مخزن‌ها

مخزن‌ها به دو شکل موجود هستند: مخزن‌هایی داریم که جنسشان یک تکه است و همه از جنس پلی پروپیلن هستند که معمولاً تا 50 psi را می‌توانند تحمل کنند. ولی مخزن‌هایی که در آنها از کیفیت خوب یا متریال خوبی استفاده نشده باشد، فشار 50 psi را نمی‌توانند تحمل کنند و زودتر دچار ترکیدگی میگردند. علاوه بر این، مخزن‌هایی داریم که فلزی هستند یا سه لایه دارند، یعنی لایه داخلی pp، لایه وسط فلز و لایه بیرونی دوباره pp است. مخزن‌هایی که شرکت FAP استفاده می‌کند، Tankpack tp19هستند و همین مشخصات را دارند و تا 100 psi  را نیز می‌توانند تحمل کنند.‌بخش مهمی در مخزن‌ها لایه داخلی آنهاست که با آب برخورد می‌کند و خیلی مهم است که لاستیکی که بین هوا و آب قرار می‌گیرد، FoodGrade باشد؛ از درجه غذایی برخوردار باشد و لاستیک استفاده شده در آنها آنقدر کیفیت خوبی داشته باشد که بعد از مدتی کار کردن سوراخ نشود، که این سوراخ شدن باعث خراب شدن مخزن می‌شود و دیگر مخزن آن عملکردی که باید داشته باشد را نخواهد داشت.

سوئیچ‌ها

در مورد سوئیچ‌ها دو نکته خیلی مهم است: اول اینکه دیافراگم لاستیکی که با آب برخورد می‌کند Food Grade باشد و از کیفیت خوبی برخوردار باشد و به سرعت پاره نشود که باعث نشتی دستگاه و آب دادن شود. دوم اینکه سوئیچ ‌های پریشر، پلاتین سوئیچ داخلشان از کیفیت خوبی برخوردار باشد و وقتی که تنظیم می‌شود مثلاً روی 40 psi قطع کند، همیشه این روی 40 psi قطع کند و بعد از یک سال، دو سال، سه سال و پنج سال کار کردن هم همچنان روی 40 psi قطع کند و تنظیم بالا و پایین نشود که امکان ترکیدگی مخزن یا کاهش فشار آب را به وجود بیاورد.

کیفیت شیر برقی

یکی از مواردی که خیلی مهم است بحث کیفیت شیر برقی است. شیر برقی اگر کیفیت خوبی نداشته باشد و زود خراب شود باعث هدر رفتن آب می‌شود. زمانی که شیر برقی‌هایی که خراب می‌شوند دستگاه 24 ساعت دور ریز آب دارد، یعنی آب از فیلترهای یک، دو، سه و چهار عبور می‌کند و به فاضلاب می‌رود. یکی از موارد دیگر که در بحث شیر برقی مهم است، همان دیافراگم لاستیکی که بین آب و قطعات الکتریکی و الکترونیکی قرار می‌گیرد که این دیافراگم باید کیفیت خوبی داشته باشد، Food Grade باشد و پاره نشود تا باعث نشتی و آب دادن نشود.

نتیجه‌گیری

با توجه به توضیحاتی که دادیم، برای خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی، معمولاً شرکت‌هایی معتبر مانند فرایند آب پارس که برند هستند و محصولات با برند خودشان را تولید می‌کنند یا وارد می‌کنند، سعی می‌کنند تمامی این نکات را در دستگاه‌های خود رعایت کنند. این موضوعات برای مصرف‌کننده و فروشنده فوق‌العاده حائز اهمیت است. بحث گارانتی و خدمات برای فروشنده راحت‌تر و بهتر خواهد بود.

متأسفانه برندهای متفرقه‌‌ی زیادی در بازار وجود دارند که با یک جستجو در اینترنت می‌توان متوجه شد که آیا چنین برندی مرجعیت خاصی در ایران دارد یا نه. این برندها قابل اعتماد نیستند، زیرا هیچ شخصی یا مرکزی مسئولیت آن‌ها را به عهده نمی‌گیرد و هر قطعه‌ای ممکن است با کیفیت نامناسب در محصولاتشان وجود داشته باشد. برندهایی که توسط مراکز تخصصی یا شرکت‌ها پشتیبانی و ساپورت می‌شوند، معمولاً از لحاظ کیفیت و رعایت مشخصات فنی قابل اعتمادتر هستند.

اشتراک گذاری

WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Telegram
پیمایش به بالا