تصفیه آب برای کودکان

تصفیه آب برای کودکان

مطالب اخیر

توجه به کیفیت آب مصرفی کودکان از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا سلامت آنها به دلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی نسبت به بزرگسالان و همین طور ترشح هورمون‌های مختلف جهت رشد، بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل، استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی برای حذف آلودگی‌ها و مواد آلوده از آب مصرفی، به ویژه برای خانواده‌هایی که کودک دارند، توصیه می‌شود. استفاده از آب تصفیه شده می‌تواند بهبود کیفیت آب مصرفی کودکان را تضمین کرده و سلامت آنها را تقویت نماید.

تصفیه آب برای کودکان

مسئله‌ای که در ارتباط با کیفیت آب برای کودکان باید در نظر گرفت، این است که مقاومت بدن در مقابل پارامترهای شیمیایی، فیزیکی و حتی میکروبی در افراد بزرگسال نسبت به کودکان و خردسالان بیشتر است. در گذشته، در مقالات زیادی به جوشاندن آب و تأثیرات میکروبی آن پرداختیه شده است و همان طور که می‌دانیم این موضوع برای کودکان و به‌خصوص نوزادان بسیار مهم و حساس است. بنابراین، حتی آب تصفیه‌شده نیز برای نوزادان باید حتماً جوشانده شود. در این مقاله به یکی از پارامترهای شیمیایی به نام نیترات می‌پردازیم که نشان می‌دهد کودکان نسبت به افراد بزرگسال در برابر این ماده و دیگر آلودگی‌های شیمیایی و فیزیکی آسیب‌پذیرتر هستند.

تاثیر نیترات بر سلامتی نوزادان:

وجود نیترات در آب نشان‌دهنده آلودگی کهنه آب است. مهم‌ترین پیامدهای افزایش نیترات در بدن تبدیل آن به نیتریت به عنوان یک ماده‌ی سمی که به شکل پروتئین فلزی است میباشد.

 تشکیل نیتریت به دو علت اهمیت دارد:

 اول اینکه در محیط معده اطفال که خاصیت اسیدی آن کم است، نیترات‌ها با هموگلوبین‌های خون ترکیب شده و تولید مت‌هموگلوبین به عنوان یک پروتئین فلزی سمی است می‌کنند. مت‌هموگلوبین به‌طور اشباع یا اکسید شده بار نیترات را به خود می‌گیرد و چون وظیفه اصلی هموگلوبین ترکیب با اکسیژن هوا در شش‌ها است، با تشکیل مت‌هموگلوبین دیگر نمی‌تواند بار اکسیژن را به خود بگیرد. بنابراین، کودک به تدریج دچار کمبود هموگلوبین شده و مغز نیز به تولید آن دستور نمی‌دهد که در نهایت منجر به خفگی کامل می‌شود. چنین کودکانی در اصطلاح پزشکی به بچه‌های آبی معروف هستند.

دومین تأثیر خطرناک مت‌هموگلوبین واکنش آن با آمیدها و آمیدهای نوع دوم و سوم است که منجر به تشکیل نیتروزامین‌ها می‌شود که از قابلیت سرطان‌زایی بالایی برخوردار هستند.

استحمام برای کودکان و نوزادان

یکی از مواردی که باید به آن اشاره کرد، بحث استحمام برای کودکان و نوزادان است. نوزادان از پوست به مراتب حساس‌تری نسبت به افراد بالغ برخوردار هستند و کلر آب یا سختی آب می‌تواند باعث التهاب در پوست آن‌ها شود. این موضوع ممکن است خارش، سوزش پوست، قرمز شدن چشم و حتی تأثیرات منفی روی پوست و موی سر آن‌ها را به دنبال داشته باشد. بنابراین، بسیار مهم است که برای استحمام نوزادان، به‌ویژه آن‌هایی که از وان استفاده می‌کنند، حتماً از فیلترهایی استفاده شود که کلر آب را حذف کرده و سختی آب را کاهش دهد. برای برخی از نوزادان که به این موارد حساس هستند، بعد از هر استحمام التهاب، سوزش و خارش در پوست یا چشم خود مشاهده می‌کنند، این موضوع باید به‌صورت الزامی اجرا شود.

از آنجایی که کلر به عنوان یک ماده‌ی سرطان‌زا از طریق پوست نیز جذب بدن می‌شود، حذف کلر از آب بسیار حائز اهمیت است. به هر طریقی که کلر از طریق پوست، ریه یا خوراکی جذب بدن نشود، به پیشگیری از سرطان کمک بزرگی می‌شود.

سرب

یکی از پارامترهای دیگری که باید به آن توجه کرد، سرب است. کودکان نسبت به بزرگسالان در برابر سرب از حساسیت بالاتری برخوردار هستند. سرب موجود در آب خوراکی، هوا و مواد غذایی مانند سبزیجات و میوه‌جات، بر روی هوش و استعداد کودکان تأثیر گذاشته و روند رشد ذهنی را کند می‌کند، تاثیر منفی دیگری که ورود سرب روی بدن انسان میگذارید این است که بر روی عملکرد کلیه‌ها تأثیرگذار گذاشته و همچنین میتواند اختلالاتی در سیستم عصبی ایجاد کند. مقدار مجاز سرب در آب صفر است، یعنی حتی یک هزارم میلی‌گرم نیز نباید در آب آشامیدنی وجود داشته باشد. سیستم RO (اسمز معکوس) قادر است سرب را به‌طور کامل از آب حذف کند و به مصرف‌کنندگان اطمینان می‌دهد که آب نوشیدنی عاری از سرب خواهد بود.

یون منیزیم یا منگنز Mg

یکی دیگر از پارامترهایی که کودکان نسبت به بزرگسالان حساسیت بیشتری نسبت به آن دارند، یون منگنز است. یون منگنز باعث اختلال در رشد سلول‌های مغزی می‌شود و بهره هوشی کودکان را کاهش می‌دهد. اگر کودکی آبی را مصرف کند که حاوی منگنز باشد، بهره هوشی او می‌تواند تا حدود 5 درصد کاهش یابد. این درصد کاهش، درصد کمی نیست و می‌تواند تأثیرات جدی بر رشد ذهنی کودکان داشته باشد. خوشبختانه، دستگاه‌های تصفیه آب RO شرکت فرایند آب پارس FAP قادر به صفر کردن مقدار منگنز در آب هستند. این دستگاه‌ها به دلیل استفاده از ممبران‌های باکیفیت، می‌توانند این وظیفه را به‌خوبی انجام دهند و آب تصفیه ‌شده‌ با کیفیت مناسبی را برای مصرف کودکان فراهم کنند.

اشتراک گذاری

WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Telegram
پیمایش به بالا