انواع دستگاه‌های تصفیه آب خانگی بر اساس فیلتر

انواع دستگاه‌های تصفیه آب خانگی بر اساس فیلتر

مطالب اخیر

آب یکی از ضروری‌ترین مواد برای زندگی انسان است و همانطور که میدانیم  بدن انسان از ۷۰ درصد آب تشکیل شده است و برای انجام بسیاری از فرآیندهای حیاتی مانند هضم غذا، دفع سموم، تنظیم دما و انتقال مواد مغذی به سلول‌ها به آب نیاز دارد. در دنیای امروز، دسترسی به آب پاک و سالم یکی از دغدغه‌های اصلی خانواده‌ها است.بنابراین، کیفیت آبی که می‌نوشیم و استفاده می‌کنیم، تأثیر مستقیمی بر سلامتی ما دارد. دستگاه تصفیه آب خانگی نه تنها به حفظ سلامت کمک می‌کند، بلکه ضامن طعم و کیفیت بهتر آب در منزل است. در این مقاله به بررسی انواع دستگاه‌های تصفیه آب خانگی بر اساس فیلتر و چگونگی انتخاب بهترین گزینه برای نیازهای شما می‌پردازیم.

تصفیه آب فرآیندی است که طی آن آلاینده‌های موجود در آب حذف می‌شوند. این آلاینده‌ها می‌توانند از منابع مختلفی مانند خاک، هوا، فاضلاب و مواد شیمیایی صنعتی وارد آب شوند. برخی از این آلاینده‌ها بی‌خطر هستند، اما برخی دیگر می‌توانند برای سلامتی انسان مضر باشند.

اولین قدم در انتخاب دستگاه تصفیه آب، شناخت انواع فیلترها است. فیلترهای تصفیه آب از جمله فیلتر های الیافی، کربن فعال، ممبران و فیلترهای UV هریک کاربردها و ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند. فیلتر های الیافی در ابتدا رسوبات درشت تر، گل و لای و زنگار لوله ها را از آب حذف میکنند،فیلتر کربن فعال برای حذف طعم و بوی نامطلوب آب مفید است، در حالی که فیلتر ممبران قادر به حذف ذرات بسیار ریز تا زیر 0001/0 میکرون از آب است. فیلترهای UV نیز با استفاده از پرتوهای ماوراء بنفش، میکروارگانیسم‌های موجود در آب را از بین می‌برند.

دستگاه‌های تصفیه آب انواع مختلفی دارند که هر کدام از آنها با استفاده از روش‌های مختلفی آلاینده‌های آب را حذف می‌کنند. در این مقاله سعی در راهنمایی شما در جهت خرید بهترین و مقرون به صرفه ترین دستگاه تصفیه آب جهت مصارف خانگی داریم

مروری بر دستگاه تصفیه آب خانگی “اسمز معکوس(RO)” بر اساس فیلتر

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی بر اساس نوع فیلتر به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند در حال حاضر به روز ترین و کامل ترین نوع دستگاه تصفیه آب بر اساس تکنولوژی و همچنین هزینه های نگهداری، دستگاه های “اسمز معکوس” میباشند.

مروری بر دستگاه تصفیه آب خانگی "اسمز معکوس(RO)" بر اساس فیلتر

انتخاب دستگاه تصفیه آب مناسب بستگی به چندین عامل دارد. مهم‌ترین عوامل عبارتند از کیفیت آب ورودی به منزل، حجم مصرف آب در خانواده، فضای موجود برای نصب دستگاه و بودجه‌ای که برای این امر در نظر گرفته شده است. معیارهایی مانند هزینه‌های نگهداری و تعمیرات دستگاه نیز در این انتخاب نقش مهمی ایفا می‌کنند.

از آن جایی که کیفیت آب ورودی منازل در شهر های مختلف با توجه به استاندارد های یکسان تصفیه خانه های شهری تقریبا مشابه و در یک سطح هستند، دستگاه های سیستم اسمز معکوس جهت مصارف خانگی بهترین گزینه به حساب می آیند.این دستگاه ها با دارا بودن سیر کاملی از فیلتر های که هریک کاربرد جداگانه و مکملی برای یکدیگر دارند آب را به صورت کامل و به بهترین نحو تصفیه می نمایند.

فیلتر های الیافی “پروپیلن P.P” (که در مرحله ی اول و مرحله ی سوم تصفیه به کار میروند):

فیلتر های الیافی پروپیلن P.P

این فیلتر ها که از الیاف به هم تنیده ی پروپیلن ساخته شده اند غالبا در مرحله ی اول سیستم تصفیه آب نصب شده و باعث حذف انواع گل و لای، رسوبات درشت و زنگار موجود در داخل آب که حاصل اکسایش بدنه ی لوله های فلزی میباشد میشوند.

فیلترهای کربن فعال

فیلترهای کربن فعال

فیلترهای کربن فعال یکی از رایج‌ترین انواع فیلترهای دستگاه‌های تصفیه آب خانگی هستند. این فیلترها با جذب سطحی آلاینده‌ها و حذف سموم آلی مانند کلر، فلزات سنگین، مواد شیمیایی و از بین بردن طعم و بوی نامطبوع آب را تصفیه می‌کنند.

فیلتر ممبران (RO)

این فیلتر ها که غالبا در مرحله ی چهارم و پس از فیلتر های الیافی و کربن قرار میگیرند اصلی ترین فرایند تصفیه در سیستم اسمز معکوس را انجام میدهند و با استفاده از فشار، آب را از غشای نیمه تراوا عبور می‌دهند و تقزیبا تمام آلاینده‌های موجود در آب را حذف می‌کنند. سیستم‌های RO می‌توانند بسیاری از آلاینده‌های شیمیایی، بیولوژیکی و فیزیکی را از آب حذف کنند.

فیلتر های مینرال سنگ های معدنی

از آنجایی که پس از تصفیه ی آب توسط فیلتر ممبران و به دلیل وجود روزنه های فوق العاده کوچک در حد 0.0001 میکرون در این فیلتر بسیاری از عناصر مفید موجود در آب مانند کلسیم، پتاسیم، منیزیم نیز در این مرحله از آب حذف میشوند و از آنجایی که وجود میزان مشخصی از این عناصر برای بدن انسان لازم و حیاتی است، به دلیل وجود سنگ های معدنی در فیلتر مینرال این املاح در این مرحله به آب بازگردانده میشوند.

فیلتر UV

فیلترهای فرابنفش (UV) با استفاده از اشعه فرابنفش، باکتری‌ها و ویروس‌های موجود در آب را از بین می‌برند. این فیلترها می‌توانند به‌ویژه برای تصفیه آب آشامیدنی در مناطقی که از کیفیت آب پایینی برخوردار هستند، مفید باشند. استفاده از فیلتر UV در محل هایی که از آب شبکه ی شهری استفاده میکنند توجیه علمی نداشته ولی در برخی موارد که نفوذ آب های زیر زمینی به داخل آب شبکه صورت میگیرد و یا مصارفی که مستقیما از آب های زیرزمینی تامین میگردد به دلیل وجود میکرو اورگانیسم ها در داخل آب این فیلتر به دستگاه های تصفیه آب RO اضافه میشوند و عملیات حذف میکرو اورگانیسم ها را انجام میدهد.

عوامل مهم در انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی

هنگام انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی، باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید. برخی از عوامل مهم عبارتند از:

کیفیت آب ورودی: کیفیت آب ورودی به دستگاه تصفیه آب بر نوع و تعداد فیلترهای مورد نیاز تأثیر می‌گذارد. اگر آب ورودی دارای کیفیت پایینی باشد، به فیلترهای بیشتری نیاز دارید.

هزینه های سرویس و نگهداری:در دنیا تصفیه ی آب با روش ها و تکنولوژی های مختلفی صورت میگیرد و دستگاه های متنوعی مانند: دستگاه های فیلتر سرامیکی، دستگاه های اولترافیلتراسیون UF، دستگاه های RO (اسمزمعکوس) و … موجود هستند ولی از آنجایی که هزینه های سرویس و نگهداری برخی از این سیستم ها در کشور ما بسیار بالاست سیستم های اسمز معکوس بهترین و مقرون به صرفه ترین این دستگاه ها از نظر هزینه های نگهداری میباشند.

همچنین میتوانید مقاله اهمیت استاندارد WQA در دستگاه تصفیه آب را مطالعه کنید.

نصب و نگهداری دستگاه‌های تصفیه آب

نصب و نگهداری دستگاه‌های تصفیه آب خانگی بسیار مهم است. نصب صحیح و اصولی دستگاه می‌تواند باعث ایجاد بهترین عملکرد و بالا رفتن طول عمر دستگاه بشود، نگهداری منظم دستگاه می‌تواند از خرابی و کاهش کارایی آن جلوگیری کند.

نگهداری و تعمیر فیلترهای تصفیه آب:

برای حفظ کارایی دستگاه تصفیه آب، نگهداری مناسب آن ضروری است. این شامل تعویض به موقع فیلترها، چک کردن دوره‌ای قسمت‌های مختلف دستگاه و بررسی عملکرد آن است. در صورت بروز هرگونه مشکل یا نقص فنی، مراجعه به تکنسین متخصص برای تعمیرات ضروری است. همچنین، توجه به دستورالعمل‌های سازنده دستگاه در زمینه نگهداری و تعمیرات می‌تواند عمر مفید دستگاه را افزایش دهد.

نگهداری دستگاه‌های تصفیه آب خانگی معمولاً شامل موارد زیر است:

1-            تعویض فیلترها در زمان مناسب: فیلترها با گذشت زمان کارایی خود را از دست می‌دهند و باید به‌طور منظم تعویض شوند.

2-            بررسی دستگاه: دستگاه‌های تصفیه آب خانگی باید به‌طور منظم از نظر خرابی و آسیب بررسی شوند.

با وجود تاثیر مستقیم کیفیت دستگاه تصفیه آب بر روی طول عمر آنها اما نگهداری مناسب میتواند تاثیرات خیلی زیادی در طول عمر دستگاه و همچنین کیفیت آب تصفیه شده داشته باشد. حتی در برخی موارد گاهی دیده شده که با نگهداری مناسب و تعویض فیلتر های به موقع طول عمر دستگاه هایی با کیفیت کم به مراتب بالاتر از حد انتظار رفته باشد.

تاثیر تصفیه آب بر سلامت:

مصرف آب تصفیه شده تاثیرات مثبتی بر سلامت دارد. اکثر دستگاه های تصفیه کحذف آلاینده‌ها، مواد شیمیایی و میکروب‌ها از آب، خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را کاهش می‌دهد. مصرف آب پاک و سالم به بهبود عملکرد بدن کمک کرده و به حفظ سلامت عمومی کمک می‌کند.یکی دیگر از مواردی که از مزایا تصفیه آب محسوب می شود تاثیر آب به روی پوست است که در مقاله ای جداگانه به آن پرداختیم.

نتیجه‌گیری و سخن پایانی

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی می‌توانند به بهبود کیفیت آب آشامیدنی و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با آب کمک کنند. هنگام انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی، باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید. برخی از عوامل مهم عبارتند از کیفیت آب ورودی، نیازهای خاص خانواده و هزینه‌های نگهداری.

با توجه به پیشرفت‌های فناوری در زمینه تصفیه آب، انتظار می‌رود که در آینده شاهد توسعه فناوری‌های جدیدی در این زمینه باشیم که می‌توانند کیفیت تصفیه آب خانگی را به سطح بالاتری برسانند.

اشتراک گذاری

WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Telegram
پیمایش به بالا